Tuesday 1 November 2022

Πρωτάθλημα μεσα στο Gamla Ullevi για το Häcken-Χρήμα μέσω των Υπερβόρειων προτάσεων μας

H 29η αγωνιστική στην Allsvenskan και συγκεκριμένα η 30η Οκτωμβρη 2022 θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία του BK Häcken καθώς η ομάδα του Γκέτεμποργκ της περιοχης του Hisingen πανηγύρισε και μαθηματικά την κατάκτηση του 1ου πρωταθλήματος στο 82ο έτος της ποδοσφαιρικής του ιστορίας.Η ομαδα απο το Hisingen πέρασε με εξαιρετική ευκολία μέσα από το Gamla Ullevi με σκορ 0-4 απέναντι στο IFK Göteborg που από την αρχή του αγώνα έδειξε ποιός ειναι το αφεντικό του παιχνιδιού.Μολις στο 6ο λεπτο άνοιξε το σκορ με τον Τζαμαικανο Turgott να έρθει 10 λεπτα μετά στο 16ο ο αμυντικος Hammar.To ημίχρονο έκλεισε με γκολ απο τον Rygaard στο 31ο λεπτό.Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε πολύ με το Häcken να πετυχαίνει και 4ο γκολ ξανά με τον Rygaard στο 82ο λεπτο.Στην Στοκχολμη το Hammarby προσπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Kalmar στην μάχη για την Ευρώπη και πήρε την νίκη με 4-2 έτσι έδωσε την ευκαιρία στο ΑΙΚ να προσπεράσει το Kalmar στην βαθμολογία μετα την νίκη του μέσα στο Mjällby με 1-2 με το νικητήριο γκολ να έρχεται στο 90ο λεπτο από τον Stefanelli.To Djurgården νίκησε με 0-1 μεσα στο Norrköping με γκολ στο 97ο λεπτο με τον γερόλυκο Radetinac και εξασφάλισε την 2η θεση.Το Degerfors δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και παραχώρησε ισοπαλία στο αδιάφορο Värnamo και όλα θα κριθουν στην τελευταία αγωνιστική.Την γκέλα του Degerfors ομως δεν την εκμεταλλεύτηκε το Varberg που αγωνιζόταν εντός έδρας με το επίσης αδιάφορο Malmö οπου έχασε με 2-5.Ματς τελικός και για αυτούς την τελευταία αγωνιστική.

Τέλος το Elfsborg στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς νίκησε εύκολα με 3-0 το Helsinborg ενω το Sundsvall αποχαιρετά την Allsvenskan στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι με ήττα απο το Sirius με 2-3.

Αποτελέσματα

Βαθμολογία

Πρωταθλητης το Brommapojkarna – Θριλερ στην ουρα

Η 29η αγωνιστική Superettan μας έβγαλε τον πρωταθλητή αλλα άφησε πολλα ερωτηματικά στην ουρά.Αρχικά το Brommapojkarna εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Halmstad απο το Eskilstuna με 3-1 και με δική του ανατροπή στο σκορ στον αγώνα της Κυριακής μέσα στο Trelleborg με 1-2 κατέκτησε το πρωτάθλημα.Στους αγώνες της ουράς σημαντικές νίκες πέτυχαν οι Dalkurdrgryte,Västerås και Norrby στην μάχη που δίνουν την παραμονή και τα μπαράζ.Το Dalkurd νίκησε με 5-2 το Jonköping αλλά έτσι οπως διαμορφώθηκαν τα αποτελέσματα και η βαθμολογία ειναι καταδικασμένο σε απευθείας υποβιβασμό.Το Örgryte νίκησε στο Gamla Ullevi με 3-0 το αδιαφορο Skövde και κρατήθηκε εκτος play off.Το Västerås πέρασε εύκολα μέσα από το Brage με 0-2 και εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.Το Norrby νίκησε στο Borås Arena με 2-0 το επίσης αδιάφορο Öster του οποίου το μυαλό ειναι στα μπαράζ.Ισοπαλιές ειχαμε στα παιχνίδια Utsiktens – Östersund 3-3 οπου οι φιλοξενούμενοι με γκολ στο 90ο λεπτο μείνανε ζωντανοί στην μάχη της παραμονής και Örebro Eskilstuna 2-2 όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο αλλα στο 2ο ημίχρονο το Eskilstuna ανέβασε στροφές και κατάφερε να κόψει 2 πολύτιμους πόντους απο τους γηπεδούχους.

Βαθμολογια

Αποτελεσματα

Χαμένη χρονιά για το Vasalund – έδωσε παράταση ζωής στο Täby

Η 29Η αγωνιστική στην Ettan Norra είχε πολλά παιχνίδια που ήταν αδιάφορα αλλά εκεί που υπήρχε ενδιαφέρον σκάσανε εκπλήξεις.Αρχικα το Sandviknes έχασε βαθμούς στο Sollentuna με το οποίο έφερε 1-1 αλλα αυτή την γκέλα δεν την εκμεταλλεύτηκε την Δευτερα το Vasalund όπου έχασε με το ασύλληπτο 1-5 εντός έδρας απο το Täby και στην ουσία χάρισε την 2η και τα μπαράζ ανόδου στο Sandvikens καθώς η διαφορά πήγε στους 3 πόντους.Η ήττα αυτή του Vasalund μπορεί για την ίδια την ομάδα να ηταν καταστροφή αλλά απο την άλλη ηταν φιλί της ζωής στην ομάδα του Täby όπου του δίνει την ευκαιρία στην τελευταία αγωνιστική να παίξει το παιχνίδι της χρονιάς απέναντι στο Haninge για να κλέψει την θέση μπαραζ από τους αντιπάλους του.Στα υπόλοιπα αποτελέσματα είχαμε : Stockholm Internazionale Piteå 3-1,Umeå – Karlstad 1-1,Hammarby – Örebro Syrianska 2-0,Haninge Sylvia 3-0,Motala Gefle 5-1 και Forward Team 3-1.

Βαθμολογία

Πρωταθλητής το GAIS – Αυτοκτονία στο Qviding - Lindome

Η 29η αγωνιστική στην Ettan Södra έβγαλε και μαθηματικά πρωταθλητή το GAIS το οποίο μετά από ένα χρόνο επιστρέφει και πάλι στην Superettan.Στα δυο σημαντικά παιχνίδια του ομίλου που αφορούσαν τις θέσεις υποβιβασμού και μπαραζ κυριολεκτικά εξελίχθηκαν σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά και στου δυο αγώνες.Αρχικά είχαμε το ντέρμπι στο Γκετεμποργκ οπου το Qviding υποδέχτηκε το Lindome.H νίκη ήταν το μοναδικό αποτέλεσμα και για τις δυο ομάδες ούτως ώστε να έχουνε ελπίδες για την μια θέση των μπαράζ παραμονής.Ενώ όλα έδειχναν οτι το Lindome θα έφευγε με τους 3 πόντους της νίκης και συγχρόνως με τις ελπίδες οτι θα πάει για την 13η θεση των μπαραζ παραμονής το Qviding ισαφάρησε στο 92ο λεπτο και έφερε το παιχνιδι στο ισα αλλα παραλληλα στο αλλο παιχνιδι του ομίλου εκεί όπου το Åtvidaberg αγωνιζόταν στην έδρα στο Ljunskile κατάφερε στο 90ο λεπτο να σκοράρει και να φύγει με τους 3 πόντους της νίκης όπου τον βάζουν σε θέση ισχύος για την 13η θεση ίσως και την 12η όπου του δίνει την κατευθείαν παραμονή.Οι ελπιδες για Qviding και Lindome είναι μόνο μέσο συνδυασμών αποτελεσμάτων και φυσικά τίποτα δεν εξαρτάτε απο τα δικά τους αποτελέσματα.Στο υπόλοιπο πρόγραμμα είχαμε τα εξης αποτελέσματα : Trollhattan – Ängelholms 4-1,IFK Malmö – Oskarhamns 1-1,Lund GAIS 1-1,Torn Falkenberg 2-2,Tvååkers Oddevold 1-0 και Vänesborg Olympic 1-2.