Wednesday 13 April 2022

Πήρε το ντέρμπι η AIK - Πέταξε βαθμούς το Μάλμε - Ανάλυση αγωνιστικής

Το ντέρμπυ στην Στοκχόλμη βάφτηκε κιτρινόμαυρο καθως το ΑΙΚ με γκολ του Alexander Milosevic ήταν αρκετό για να δώσει τους πρώτους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ το Νορσόπινγκ έμεινε στους μηδέν βαθμούς. Το ντέρμπυ στο Μάλμε βρήκε τις δυο ομάδες στην ισοπαλία με σκορ 1-1 με το Μάλμε από πολύ νωρίς στην σεζόν να έχει απώλειες βαθμών. Χάμαρμπι, Χέκεν, Γκέτεμποργκ και Μιέλμπι συνεχίζουν με νίκες κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα. Ο Μarcus Berg με δικό του γκολ χάρησε την νίκη στο IFK ενω ο 21χρονος Ibrahim Sadig με δυο προσωπικά γκολ έδωσε την νίκη στο Χέκεν. Ο Mamudo Moro σκόραρε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι και έδωσε τους 3 βαθμούς στο Μιέλμπι. Με δυο γκολ του Nahir Besara δυο γκολ του Williot Swedberg και ένα γκολ του Edvin Kurtuluw το Χάμαρμπι έκανε περίπατο στο Σούντσβαλ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια Βερναμο – Σιριους 0-0 και Βαρμπεργκ– Κάλμαρ 0-3.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Allsvenskan:

Βαθμολογία 2ης Αγωνιστικής:

ΜΑΤΣΑΡΑ ΣΤΟ ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ ΜΕ 7 ΓΚΟΛ

Όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο Tunavallen στο Εσκιλστουνα ευχαριστήθηκαν παιχνίδι καθώς η ομώνυμη ομάδα κατάφερε να κερδίσει με 4-3 με αντίπαλο το Εργκριτε διπλασιάζοντας τις νικες τους στο πρωτάθλημα. Στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με το Εσκιλστουνα συγκατοικούν επίσης Μπράγκε,Χουεβντε και Νόρμπυ οι οποιες νίκησαν Χαλμσταντ, Λαντσκρούνα και Έστερ αντίστοιχα. Το νεοφώτιστο Ουτστικεν νίκησε το επίσης νεοφώτιστο Μρομαποικαρνα με 3-2 στο Gamla Ullevi και πήρε το πρώτο 3ποντο στην σεζόν. Tο Νταλκουρτ με γκολ του Arian Kabashi και Koen Kostons νίκησε το Τρελεμποργκ με 2-0 με τον Κύπριο Andrea Katsantoni να αγωνίζεται για 84 λεπτά και να δίνει την πρώτη του ασίστ . Το Βεστερός με το γκολ του Victor Granath στο 96ο λεπτό έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στο Εστερσουντ και τέλος μεγάλη ανατροπή για το Ερεμπρο στο παιχνίδι με το Γιουνσοπιγκ. Με γκολ του Peter Gwargis στο 21ο λεπτο το Γιουνσοπινγκ άνοιξε το σκορ απέναντι στο Ερεμπρου το οποιο ηταν και αποτελεσμα ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο όμως το Ερεμπρο νίκησε κατά κράτος την αντίπαλο της καθώς είχε συνολικά 12 σουτ (8 εντος εστιας – 4 εκτος εστιας) και κατάφερε να σκοράρει εις τριπλούν για το τελικό Ερεμπρου – Γιουνσοπινγκ 3-1.

Αποτελέσματα της Superettan:

Βαθμολογία Superettan:

ΝΕΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΣΑΛΟΥΝΤ – ΝΤΟΥΜΠΛΑΡΕ ΤΟ ΓΚΑΙΣ

Ένα ακόμα απογοητευτικό αποτέλεσμα για το Βασαλούντ το οποίο στο παρά πέντε γλίτωσε μια 2η ήττα απέναντι στο Σολεντουνα. Ο πολύ φορμαρισμένος τις δυο πρώτες αγωνιστικές Marwan Baze με το 4ο φετινό γκολ βοήθησε στα μέγιστα να κάνει η Σίλβια το 3-0 απέναντι στην TEAM TG στο Νορσόπινγκ. Mε νίκες συνέχισαν το Ουμεο με νίκη 0-2 απέναντι στο Χάμαρμπι ΤΦΦ,το Γεφλε με νίκη μέσα στο Καρλσταντ με σκορ 2-3 και το Ερεμπρου την Συριανσκα με 1-3 μέσα στο Φόργουορντ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Μουτολα έχασε εκτός έδρας με 4-1 απέναντι στο Σαντβικενς,το Χονινγκε πήρε νίκη εκτός έδρας στο Πιτεο με 0-2 και το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής η νεοφώτιστη Ιντερνασιονάλ Στοκχόλμης πήρε σημαντική νίκη μέσα στην έδρα του Täby με σκορ 1-2.

Βαθμολογία:

Αποτελέσματα:

Στον Νότιο Όμιλο το ΓΚΑΙΣ διπλασίασε της νίκες του νικώντας με 0-1 μεσα στο Τροχελταν και μαζί με το Οσκαρσχαμς που νίκησε εντός έδρας το Λιντομε με 3-2 προελαύνουν στην βαθμολογία με 6 βαθμούς. Το Φαλκεμπέργκ γνώρισε οδυνηρή ήττα μέσα στο Οντεβολτ με 2-0 ενώ το ντέρμπυ του Σκόνε ανάμεσα σε Λουντ και Μαλμε ΙΦΚ πήγε στους γηπεδούχους με 2-1. Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε τα αποτελέσματα Λουνγκσκιλε – Βανεσμποργκ 2-2, Αντβιταμπεργκ – Ενγκενχολμς 0-1, Ολυμπικ – Τβαακερς 1-1 και Τορνς – Κβιντινγκ 1-1.