Wednesday 6 April 2022

Τετράστερη πρεμιέρα για το Häcken κόντρα στην AIK - Ανασκόπηση πρεμιέρας

Φανταστική πρεμιέρα για το Χεκεν αφού διέλυσε με 4-2 το ΑΙΚ με χατ τρικ του Alexander Jeremejeff.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για το Χέκεν καθώς φιλοδόρησε στο 1ο παιχνίδι της σεζόν με 4 γκολ το ΑΙΚ με καταπληκτική εμφάνιση του Alexander Jeremejeff καθώς σκόραρε 3 φορές κάνοντας με το καλημέρα το 1ο χατ τρικ της σεζόν. Στα υπόλοιπα παιχνίδια οι περσινοί πρωταθλητές του Μάλμε πήραν το ντέρμπυ της νότιας Σουηδίας με 0-1 και ξεκίνησαν και αυτοί με το δεξί την χρονιά. Το Χάμαρμπι πήρε εύκολη νίκη με 2-1 απέναντι στο Χέλσινγκμποργκ. Το Γκέτεμποργκ ξεκίνησε με νίκη και αυτό καθώς επιβλήθηκε με 2-1 το νεοφώτιστο Βερναμο όπως με νίκη 3-1 ξεκίνησε και το Γιούγκορντεν απέναντι στο Ντεγκεφορς στην Στοκχόλμη. Οι μεγάλες εκπλήξεις της αγωνιστικής ήρθαν σε Μπούρος και Νορσόπινγκ καθώς Ελφσμποργκ και Νορσόπινγκ χάσανε εντός έδρας από Μιέλμπι και Βαρμπεργκ αντίστοιχα. Την επόμενη αγωνιστική έχουμε δυο ντέρμπυ ΑΙΚ – Νορσόπινγκ και Μάλμε – Ελφσμποργκ.

Βαθμολογία Allsvenskan

Πλούσιο σε γκολ στο ξεκίνημα στην Supperettan

Ωραία παιχνίδια είδαμε στην Superettan με αρκετά γκολ σε πολλές αναμετρήσεις. Μεγάλη νίκη με 2-3 για το νεοφωυτιστο Χουεβντε μεσα στην εδρα του Εστερσουντ ομάδα που την περσινή χρονια αγωνιζόταν στην Allsvenskan. Αγχωτική νίκη για το Μπρομαποικαρνα εντός έδρας απέναντι στον Βεστερός με 2-1 με τέρμα του Nikola Vasic στο 81ο λεπτό. Μεγάλο διπλό απο το Εσκιλστουνα με 3-2 μεσα στην εδρα του Γιουνσοπινκ με ανατροπή. Μπραγκε, Νόρμπυ,Τρελεμποργκ πήραν νίκες εντός έδρας με αντιπάλους του υποβιβασμένου απο την Allsvenskan Ερεμπρου και τις δυο νεοφώτιστες Νταλκουρτ και Ουτσικτεν.Στα υπόλοιπα δυο παιχνίδια σημαντική νίκη εκτός έδρας για το Εστερ μέσα στο Λαντσκρονα και τέλος το Εργκριτε παρόλο που προηγήθηκε 2-0 στο 58ο λεπτό μέσα στο Γκέτεμποργκ το Χαλμσταντ κατάφερε με δυο γκολ στο 86ο λεπτό με τον Alexander Johansson o οποίος είχε μπεί αλλαγή στο γηπεδο 3 λεπτά πριν να μειώσει σε 2-1 και στο 90ο λεπτο ο Mikael Boman να κάνει το 2-2 και να χαρίζει ένα χρυσό βαθμό στην ομάδα του Χαλμσταντ.

Βαθμολογία Superettan

Πρεμιέρα και στην ΕΤΤΑΝ σε Βορρά και Νότο

Στον Βόρειο Όμιλο ξεχωρίζει η νίκη της Σίλβια με 3-2 απέναντι στην νεοφώτιστη Ιντερνασιονάλ Στοκχόλμης με χατ τρικ του Marwan Baze και η κακή εμφάνιση του Βασαλούντ ομάδα που πέρσι υποβιβάστηκε απο την Supperettan καθώς έχασε μέσα στο Ουμεο με 4-0. Στα υπολοιπα παιχνιδα Γκεφλε,Ορεμπρου Συριανσκα,Τεμπυ,Μουτολα ξεκινησαν νικηφόρα την χρονια ενω Σολεντουνα-Πιτεο και Χονινγκε-Καρλσταντ ληξανε ισοπαλα 1-1 και 0-0 αντίστοιχα.

Στον Νότιο Όμιλο νικηφόρα ξεκίνησαν τοσο το ΓΚΑΙΣ νικώντας 2-1 εντός έδρας το Οντεβολτ όσο και το Φαλκεμπέργκ εντός έδρας επίσης με 1-0 το Τορνς. Στα υπόλοιπα παιχνιδια νικηφόρο ξεκίνημα είχαμε από το Οσκαρσχαμς,Ολυμπικ,Λιουνγκσκιλε και Τβαακερς. Στα παιχνίδια ΙΦΚ Μαλμε-Αντβιταμπεργκς και Ενγκελχολμς-Τροχελταν ειχαμε και στα δυο παιχνίδια ισόπαλο σκορ με 1-1 αμφότερα.