Wednesday 5 October 2022

Aπώλειες βαθμών για όλους τους πρωτοπόρους - Υπερβόρειες προτάσεις ταμείου

Η 24η αγωνιστική της Allsvenskan κανένας από τους πρωτοπόρους δεν μπόρεσε να νικήσει.Την αρχή την έκανε το Djurgården το οποίο φιλοξενήθηκε στο Degerfors απο την ομώνυμη ομάδα όπου όχι μόνο δεν νίκησε αλλά με δυο μοιραία λάθη από τον πολύμπειρο Danielson γνώρισε απρόσμενη ήττα με 3-0.Το ντέρμπι στο Μαλμε ανάμεσα στην τοπική ομάδα όπου αντιμετώπισε το Hammarby,οι ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα και έτσι χάσανε και οι δυο τους την ευκαιρία να κοντέψουν την κορυφή.Το Häcken που αγωνίστηκε στο Varberg ήρθε και αυτό ισόπαλο με 1-1 και αυτή την στιγμή μοιράζεται την 1η θέση μαζί με το Djurgården.Iσόπαλο σκόρ είχαμε και στην Uppsala ανάμεσα στο Sirius με το AIK με 1-1.Για την ομάδα της ΑΙΚ η οποία βρέθηκε πίσω στο σκόρ,το γκολ της ισοφάρισης έγινε απο τον Ελληνικής καταγωγής Sotirio Papagiannopoulo στο 76ο λεπτο.Το Kalmar συνέχισε το εκπληκτικό του σερι μεσα στην έδρα του νικώντας με 2-0 το Helsinborg.Εντός έδρας νικη είχαμε και για το Värnamo απέναντι στο Mjällby με το αυτογκόλ του Carlos Moros στο 89ο  λεπτο.Εκτός έδρας νίκες ψυχολογίας πέτυχαν το Elfsborg μέσα στο Gamla Ullevi απέναντι στο IFK Göteborg με 1-3 και το Norrköping με το ίδιο σκόρ 1-3 απέναντι στο τελευταίο Sundsvall.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Φανταστικό Öster – Απώλειες για Bromma και Halmstad

Στην 25η αγωνιστική της Superettan είχαμε απώλειες για τους πρωτοπόρους.Τοσο το Halmstad οσο και το Brommapojkarna δεν κατάφεραν να νικήσουν.Το Halmstad παραχώρησε ισοπαλία στο Östersund που ψάχνει βαθμούς για την σωτηρία του ενώ το Brommapojakarna γνώρισε ντροπιαστική ήττα με 4-0 απο το Öster που για πρώτη φόρα κρατάει την 3η θεση μονο του.Μεγάλη σημασίας νίκη πέτυχε το Jönköping μεσα στο Trelleborg με 1-3.Το Utsiktens συνεχίζει την καθοδική του πορεία στο 2ο γυρο.Γνώρισε μια ακόμα εντός έδρας ήττα αυτή την φορά απο το Västerås με σκορ 0-2 και πλέον μπαινουν σε περιπετειες.Το Örgryte μετά απο 3 σερί ήττες επανήλθε στις νίκες και μαλιστα με δυνατό αντίπαλο,νικησε με 4-0 το Brage στο Gamla Ullevi.To Landskrona υποδέχθηκε το Dalkurd και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 51ο λεπτο κατάφερε σε διάστημα 18 λεπτων να κάνει την ανατροπή με 3-1.Στο Borås Norrby και Skövde αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 ενω τέλος το Eskilstuna γνώρισε νέα ήττα εντός έδρας αυτη την φορά απο το Örebro με 0-1.

Βαθμολογία:

Aκόμα μπαίνουν γκολ στο Skytteholm IP

Στην 25η αγωνιστική της Ettan Norra τα παιχνίδια των τριών πρωτοπόρων ηταν πλούσια σε γκολ με 19 γκολ.Το Gefle όπου δεν μπόρεσε να νικήσει μέσα στην Στοκχολμη το Hammarby FF,αναδείχθηκε 3-3 και έτσι έδωσε το δικαίωμα σε Vasalund και Sandvikens να ελπίζουν.Στο Skytteholms IP είχαμε ροντέο απο γκολ.Οι γηπεδούχοι είχαν σε τρομερή φόρμα το Kabuye όπου πέτυχε χατ τρικ αλλά και τον Duranic που πέτυχε 2 γκολ στο τελικο 6-3 απέναντι στο Piteå.Το Sandvikens το οποίο φιλοξενήθηκε στο Umeå όπου πέρασε με 1-3 και συνεχίζει στην 2η θέση μαζι με το Vasalund.Στο υπόλοιπο πρόγραμμα είχαμε MotalaSylvia 2-2,Örebro SyrianskaForward 1-1,SollentunaTäby 0-0,HaningeStockholm Internazionale 0-1 και KarlstadTeam 1-0.

Αποτέλεσματα

Βαθμολογία

Προπόνηση το GAIS με 6αρα – Νίκη στην εκπνοή για το Falkenberg

Στην Ettan Södra το παιχνίδι στο Vänesborg εξελίχθηκε σε προπόνηση για το GAIS όπου νίκησε με το επιβλητικό 1-6 με δις σκόρερ τους Celik και Henriksson και απο ενα γκολ οι Lindberg και Friday.Το Falkenberg τα βρήκε μπαστούνια απέναντι στο Qviding οπου κατάφερε στο 90ο λεπτο να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενουμένων με χρυσό σκόρερ τον Robin Hofso.Μεγάλη και σημαντικη νίκη πέτυχε το Oddevold μέσα στο Trollhattan με 0-1 και κρατάει ακόμα ζωντανές τις ελπίδες του για την 2η θέση.Στο υπόλοιπο πρόγραμμα ειχαμε LindomeIFK Malmö 2-1,LjunskileTorn 2-3,LundOskarhamns 1-2,Ängelholms – Åtvidaberg 1-2 και TvååkersOlympic 0-0.