Wednesday 26 October 2022

Ένα πόντο μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος το Häcken - Πάμε ταμείο με στοιχηματικές προτάσεις

Το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα από το Hisingen,το Häcken ίσως έκανε την πιο ιστορική νίκη στην ιστορία του συλλόγου.Τρείς αγωνιστικές πρίν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος το Häcken υποδέχτηκε στην έδρα του τους περσινούς πρωταθλητές του Malmö που φέτος σε όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος δεν έμοιαζε με την ομάδα που τα τελευταία χρόνια ήταν κυρίαρχο.

Το Häcken προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτο στην πρώτη φαση του αγώνα με γκολ του Lars Larsen.Το παιχνίδι είχε νεύρα, όπου γινόντουσαν σκληρά μαρκαρίσματα και αυτό φαίνεται απο τις αρκετές κίτρινες κάρτες στο 1ο μισο του αγώνα.Στο 2ο ημιχρονο το Häcken κυριάρχησε στον αγώνα με καλύτερο παίκτη τον 22χρονο Ibrahim Sadiq που ταλαιπώρησε τους αμυντικούς του Malmö κυρίως με την ταχυτητα του.Πολύ νωρίς όμως στο 2ο ημιχρονο ο Alexander Jeremejeff δέχτηκε κοκκινη κάρτα για αγκωνιά σε αμυντικό των φιλοξενουμένων και απο εκείνο το σημείο έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερος χώρους στην επίθεση.Ήταν άτυχοι με 2 δοκάρια για να φέρουν το παιχνιδι στα ισα.Το Häcken όμως ήταν αυτό που πέτυχε 2ο γκολ στο 73ο λεπτο με ωραία συνεργασία του Rygaard με τον αρχηγό της ομαδας Samuel Gustafsson να βάζει την ομάδα του με 2 γκολ μπροστα.Σε μια ανυποψίαστη φάση ομως ο Felix Beijmo είδε τον Abrahamsson εκτός θέσης και με ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 2-1 στο 85ο λεπτό.Στα τελευταία λεπτά το Häcken έκατσε πίσω και έπαιζε με με αντεπιθέσεις και σε μία απο αυτές έχασε κλασική φάση με τον Blair Turgott στέλνοντας την μπαλα στο δόκαρι.Το Häcken κράτησε για τα επόμενα λεπτά και πήρε μία εκ των σημαντικότερων νικών στην ιστορία του συλλόγου του καθώς στα επόμενα 2 παιχνίδια με IFK Göteborg εκτός και Norrköping εντός χρειάζεται ένα βαθμό για στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής για 1η φορά στην ιστορία του.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής στο Elfsborg κατάφερε στο 89ο λεπτό να πάρει την νίκη στο παιχνίδι με το Hammarny με γκολ του Noah Sodeberg.Το IFK Göteborg κέρδισε το ντέρμπι μεταξύ βορρά/νότου απέναντι στο AIK στο Gamla Ullevi με 1-0 με γκολ του Eman Markovic στο 81ο λεπτο.Το Djurgården που σε 3 μέρες θα αγωνιστεί στην Νορβηγια με το Molde σε έναν αγώνα τελικό για την πρόκριση στην επόμενη φάση δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 4-0 το Sundsvall που ήδη έχει αποχαιρετήσει την κατηγορία.Το Degerfors πήρε σπουδαία νίκη εκτός έδρας απο το Helsinborg με γκολ στο 4ο λεπτό των καθηστερήσεων με χρυσό σκόρερ τον Nikola Djurdjic.Το Degerfors εκεί που στον 1ο γυρο φαινόταν τελειωμένο με ενα σερί 4 νικών και 4 ισοπαλιών στα 8 τελευταία παιχνίδια κατάφερε να βγει ακόμα και από την ζωνη των μπαράζ και πλέον είναι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με το Varberg που γνώρισε νέα ήττα με 4-1 μέσα στο Mjällby.Ισόπαλα τελείωσαν τα παιχνίδια Värnamo Norrköping 1-1 και Sirius Kalmar 0-0.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Άνοδος στην Allsvenskan για το Brommapojkarna

Tην άνοδο στην Allsvenskan πανηγυρίζει από σήμερα το Brommapojkarna μετά την νίκη του επι του Brage με 3-2 στο Grimsta IP.Άνοδος μετα απο 4 χρόνια με εξαιρετικό και ωραίο ποδόσφαιρο.Το Ηalmstad δεν μπόρεσε να νικήσει το Örebro και θέλει 1 πόντο ακόμα για να πανηγυρίσει και αυτό την άνοδο.Το Öster παρ’ολο που δεν νίκησε μέσα στην έδρα του το Örgryte κρατάει στους 5 πόντους διάφορα απο το Skövde που έφερε ισοπαλία με το Utsiktens 1-1.Έτσι με 2 παιχνίδια να απομένουν δεν θα κινδυνέψει να χάσει τα μπαράζ ανόδου καθως και αυτοί χρειαζονται ενα πόντο ακόμα.Το Västerås νίκησε με 4-1 το Dalkurd και μένει ζωντανό για την απευθείας παραμονή του στην κατηγορία ενώ αντίθετα το Dalkurd ελπίζει τώρα μόνο για τα μπαράζ παραμονής.Το Östersund πήρε σημαντική νίκη εντός επι του Trelleborg και ελπίζει βασικά για τα μπαράζ.Σημαντική νίκη και για το Jonköping με 2-1 το Norrby στο 2ο λεπτό των καθηστερήσεων και μένει και αυτό ζωντανό για την παραμονή εν αντιθέση με την ομάδα του Borås που είναι με την πλάτη στον τοίχο.Τέλος βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν το Landskrona με το Eskilstuna που ήρθαν ισόπαλοι 1-1.

Βαθμολογία:

Μετά από 4 χρόνια ξανά στην Superettan το Gefle

Στο Gavlevallen το Gävle η τοπική ομάδα του Gefle με γκολ του πρώτου σκόρερ της Leo Englund στο 81o πήρε την νίκη και μαζι την 1η θεση στην Ettan Norra αλλά και την επιστροφή της στην Superettan μετα απο 4 χρόνια.Το Gefle καθ’ολη την διάρκεια της σεζόν ήτανε σε θέση οδηγού και δεν άφησε κανένα περιθώριο σε Sandvikens και Vasalund να το απειλήσουν όπου και δίκαια ειναι πρωταθλητής.Το Sandvikens διέσυρε με 5-1 το Örebro Syrianska με χατ-τρικ του Jabir Ali και κράτησε την διαφορά 2 πόντων απο το Vasalund όπου με την σειρά του νίκησε με 0-2 μεσα στο Norrköping επι της Sylvia.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε TäbyHammarby 1-1,KarlstadStockholm Internazionale 2-0,TeamHaninge 1-1,Piteå – Sollentuna 1-1 και ForwardMotala 0-1.

Βαθμολογία:

Ένα πόντο μακριά από την επάνοδο στην Superettan το GAIS

Tο GAIS πέρασε εύκολα με 0-3 μέσα απο το Åtvidaberg και πλέον χρειάζεται μόλις ενα βαθμό στα παιχνίδια με Lund εκτός και IFK Malmö εντός για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής και να γυρίσει άμεσα στην Superettan.To Falkenberg έκανε μια ακόμα νίκη εντός αυτής την φορά επι του Trollhatttan με 2-0 και πλέον πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει τα μπαράζ ανόδου.Το Oddevold δεν μπορεσε να κερδίσει το αδιάφορο Torn και μάλλον φαίνεται πως τα έχει παρατήσει.Σημαντική νίκη για το γκρουπ της σωτηρείας πήρε το Qviding που νίκησε στην έδρα του το IFK Malmö με 2-1 και πλέον είναι σε θέση μπαράζ.Το Lindome αντίθετα παρ’ολο που προηγήθηκε δυο φορές επι του Lund εν τελει κατάφερε και έχασε με 2-5 και έτσι τώρα στο τοπικό ντέρμπι με το Qviding θα παιξει για να πάρει τα ρεστα του.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Oskarhamns Vänesborg 1-1,Olympic Ljunskile 3-3 και Ängelholms Tvååkers 3-2.