Wednesday 12 October 2022

Βάφτηκε κιτρινόμαυρο το Tele2 Arena - Χαρίζουμε κέρδη με 8 στοιχηματικές προτάσεις

Κιτρινόμαυρο βάφτηκε το ντέρμπι στο Tele2 Arena το απόγευμα της Κυριακής.Οι παίκτες του Hogmo κατάφεραν να κάνουν αυτό που δεν κατάφεραν 11 ομάδες μεχρι στιγμής.Να νικήσουν το Djurgården μέσα στην έδρα του.Το φαβορί του αγώνα δεν ήταν άλλο από τους γηπεδούχους οι οποίοι ειχαν ψυχολογία στα ύψη μετά την νίκη τους μέσα στο Βέλγιο επί της Γάνδης.Εκτός από ψυχολογία όμως είχαν και κούραση και αυτό φάνηκε στο 1ο ημίχρονο οπου και το Häcken πήρε το προβάδισμα με γκολ του Larsen στο 40ο λεπτο.Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε.Το Djurgården ανέβασε στροφές και βγήκε στην αντεπίθεση.Το Häcken έκλεισε τους διαδρόμους και μπόρεσε και κράτησε το μηδέν πίσω και μαζί μια πολυ μεγάλη νίκη μέσα στην Στοκχόλμη που τους βάζει πάλι μπροστά στην βαθμολογία μόνους τους.Στα υπόλοιπα παιχνίδια το ΑΙΚ νίκησε εντός έδρας το Helsinborg με 2-0 και πάει στο ντέρμπι του Friends Arena με το Djurgården για την νίκη που θα τους φέρει στον 1 ποντο κοντά.Το Malmö απογοήτευσε για μια ακόμα φορά οπου έφερε ισοπαλία 0-0 εντός έδρας με το Värnamo και δυσκολεύουν τα πράγματα αρκετά για ενα Ευρωπαϊκό εισητήριο.Το Kalmar πέρασε με νίκη απο την δύσκολη του Elfsborg με 0-2 και ανέβηκε στην 4η θέση ισοβαθμώντας με το ΑΙΚ.Το IFK Göteborg μάλλον πήγε για διακοπές στο Sundsvall όπου κατάφερε και έχασε απο τους τελευταίους της βαθμολογίας με 3-2.Στα παιχνίδια Norrköping Mjällby και Degerfors Sirius είχαμε ισάριθμες ισοπαλίες με 2-2 και 0-0 αντίστοιχα.Τέλος το Hammarby νίκησε με 5-1 το Varberg μέσα στο Tele2 Arena σε ένα αγώνα που πιο πολύ έμοιαζε με προπόνηση.Τα γκολ για τους γηπεδούχους ήρθαν απο τον Nahir Besara στο 10ο λεπτο,τον Joel Nilsson στο 20ο λεπτο,δις σκόρερ ο Darijan Bojanic στο 43ο και 47ο λεπτο και το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Jeppe Andersen στο 93ο λεπτό.

Αποτελέσματα

Βαθμολογία

Θρίαμβος για τις ομάδες του Γκέτεμποργκ

Η 26η αγωνιστική της Superettan επιφύλαξε εκπλήξεις για τους πρωτοπόρους με πρωταγωνίστριες τις δυο ομάδες του Γκέτεμποργκ.Αρχικά το Utsiktens που φαινόταν το μεγάλο αουτσάιντερ στον αγώνα του Grimsta IP,κατάφερε να περάσει νικηφόρα με 0-1 απέναντι στο αήττητο εντός έδρας μέχρι τοτε Brommapojakarna και να πάρει 3 πολύτιμους βαθμούς.Η άλλη ομάδα του Γκέτεμποργκ το Örgryte έκανε μεγαλύτερο άθλο καθώς οχι μόνο κατάφερε να γνωρίσει η πρωτοπόρος Halmstad την 3η εντός έδρας ήττα άλλα το κατάφερε με ανατροπή καθώς ήταν πίσω στο σκόρ με 2-0.Αυτη ήταν η 3η εντός έδρας του Halmstad μέσα στην έδρα του και τις 3 φορές με ανατροπή του σκορ.Το Öster έχασε μεγάλη ευκαιρία εντος απέναντι στο Landskrona να πάρει την νίκη αλλα το παιχνίδι έμεινε στο 0.Το Skövde εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Öster και με νίκη απέναντι στο Trelleborg με 3-1 μείωσε την διαφορά απο το 3ο Öster στους 3 πόντους.Στους ιδιους πόντους διαφορά μείωσε και το Brage που πήρε ισοπαλία στο Jönköping με 1-1.Το Västerås πήρε το ντέρμπι παραμονής απέναντι στο Norrby με 3-2 και είναι μόλις με 1 πόντο πάνω απο τις θέσεις μπαράζ.Το Dalkurd έκανε μεγάλο διπλό με 1-3 μέσα στο Örebro και αναπτέρωσε κάπως τις ελπίδες του για να μπορέσει έστω να είναι στα μπαράζ παραμονής.λος το Eskilstuna νίκησε εκτος έδρας το τελευταίο Östersund με 0-2 και πλέον κρατά την τύχη στα χεριά του.

Βαθμολογία

Δυο βηματα πριν την οριστικη ανοδο το Gelfe

Στην 26η αγωνιστική της Ettan Norra το Gefle έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τους 3 πολυπόθητους βαθμούς της νίκης.Με 2 γκολ του Englund στο 1ο ημίχρονο πήρε την νίκη με 2-0 απέναντι στο Örebro Syrianska.Το Sandvikens με ένα καταπληκτικό 1ο ημίχρονο οπου σκόραρε 4 φορες οι 2 με τον Ali Jabir δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη και να διατηρηθεί στην 2η θέση μαζί με το Vasalund όπου και αυτοί δεν δυσκολεύτηκαν να περάσουν μέσα από την έδρα του Team TG FF με 1-3.Στα υπόλοιπα αποτελέσματα είχαμε Piteå – Hammarby 1-2,Forward Sollentuna 0-3,Karlstad Haninge 2-1,Sylvia Umeå 0-1 και Täby Motala 0-3.

Βαθμολογία

Ευκολα για GAIS και Falkenberg – Γκελα για Oddevold

Στη 26η αγωνιστική της Ettan Norra Gefle και Falkenberg συνέχισαν με νίκες πρίν το πολυ μεγάλο ντέρμπι μεταξύ τους που θα διεξαχθεί το Σαββατο το Gamla Ullevi όπου κατά 90% θα προκύψει πια ομάδα θα πάρει την κατευθείαν άνοδο.Το GAIS πέρασε ακούραστα μέσα από το ήδη υποβιβασμένο Qviding με 0-2.Το Falkenberg που υποδέχτηκε μια άλλη ομάδα από το Γκέτεμποργκ το Lindome δεν δυσκολεύτηκαν και αυτοί να πάρουν τους 3 βαθμους κερδίζοντας με 4-2.Στην Uddevalla μπορεί το ακλόνητο φαβορί να ήταν το Oddevold αλλα τελικά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν το Ängelholm και μοιράστηκαν τους βαθμούς στο τελικό 0-0.Αυτή η γκέλα των γηπεδούχων μάλλον θα τους στερήσει την δυνατότητα να διεκδικήσουν την 2η θεση των μπαράζ ακόμα και αν χάσει το Falkenberg μέσα στο Γκετεμποργκ καθώς η διαφορά θα μείνει στον 1 πόντο αλλά και οι 2 ομάδες στα επόμενα 3 παιχνίδια τους εχουν βατούς αντιπάλους.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Åtvidaberg Trollhattan 0-2,Malmö – Ljunskile 1-3,Oskarhamns Tvååkers 2-0,Torn Vänesborg 0-1 και Olympic Lund 1-3.