Wednesday 19 October 2022

To AIK πέρασε απο το Tele2 Arena και βάζει φρένο στο Djurgården - Προτάσεις Τετάρτης και Πέμπτης

Στην 25η αγωνιστική της Allsvenskan το Djurgården γνώρισε την 1η εντός έδρας ήττα και μια αγωνιστική μετά στην 26η γνώρισε την 2η του εντός εδρα ήττα αυτή την φορά από το ΑΙΚ.Το ΑΙΚ με σκόρερ τον Guidetti και Stefanelli πήρε μεγάλη νίκη επί της Djurgården και συνέχισε την πολύ καλή παράδοση που έχει μέσα στο Tele2 Arena όπου είναι αήττητο από το 2013.Η νίκη αυτή του ΑΙΚ έδωσε την ευκαιρία στο Häcken να αυξήσει την απόσταση από το Djurgården στους 6 πόντους μετά την δική τους εύκολη νίκη μέσα στο Bravida Arena απέναντι στο Sundsvall.

Το Häcken μπορεί τώρα να έχει απόσταση 6 πόντων απο το Djurgårnden αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο και με το Hammarby όπου οι πράσινοι πέρασαν σαν σίφουνας μέσα από το Mjällby με 0-3 με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο 1ο μισάωρο του αγώνα.Ετσι το Hammarby εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το ντέρμπι και με την δική του νίκη πέρασε στην 2η θέση με 5 πόντους μακριά απο την κορυφή.Το Kalmar με ανατροπή στο σκορ πέρασε με 1-3 μέσα απο το Värnamo και έκανε ένα ακόμα βήμα για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.Το Malmö αντιθέτως απογοήτευσε για μια ακόμη φορά.Παρόλο που άνοιξε το σκόρ μέσα στο Gamla Ullevi του Γκέτεμποργκ απέναντι στην ομώνυμη ομάδα το IFK Göteborg κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει την νίκη με 2-1 ενώ στο 1ο ημίχρονο δεν είχε ούτε μια τελική προσπάθεια στην αντίπαλη εστία αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι είχαν 10 τελικές με μόλις την μια εντός εστίας.

Στο παιχνίδι του Borås Arena Elfsborg και Degerfors μοιράστηκαν τους βαθμούς στο τελικό 1-1.Το Varberg πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο Helsinborg απέναντι στην ομώνυμη ομάδα με σκορ 1-3 και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την σωτηρία.Τέλος το Sirius νίκησε με 2-0 το Norrköping και κατά 80% σώθηκαν και οι δύο χέρι χέρι.

Αποτελέσματα

Βαθμολογία

Έπιασε κορυφη το Brommapojkarna

Έπρεπε να περάσουν 27 ολόκληρες αγωνιστικές για να μπορέσει να πατήσει το Brommapojkarna κορυφή απο την αρχή της σεζόν.Αυτο το πέτυχε χάρην στην νίκη με 0-3 μέσα στο Borås επι του Norrby σε συνδιασμό την νεα ήττα του Halmstad απο την άλλη ομάδα του Γκέτεμποργκ την Utsikten η οποία ηττηθηκε με 2-1.Στο To Öster πέρασε με 1-2 από το Eskilstuna και αποσπάστηκε στους 5 πόντους απο Brage και Skövde όπου ήρθαν ισόπαλες με 0-0 και παράλληλα μείωσε την διαφορά από την 2η θεση στους 5 πόντους.

Ισοπαλιές είχαμε επίσης στα παιχνίδια Örgryte Jonköping 0-0 και Dalkurd – Östersund 1-1.Νίκες εντός έδρας που ισοδυναμούν με παραμονή στην κατηγορία πέτυχαν το Lanskrona με 1-0 το Västerås και το Trelleborg με 2-1 το Örebro.

Αποτέλεσματα

Βαθμολογία

Δύο βαθμούς μακριά από την άνοδο το Gefle

Στην Ettan Norra το Gefle πήρε αυτό που ήθελε απο το Sollentuna,την νίκη δηλαδή με 0-1 και πλέον χρειάζεται δυο πόντους ακόμα για να καθαρίσει την άνοδο και μαθηματικά.Το Sandvikens αν και δυσκολεύτηκε αφάνταστα απο το Motola καθώς ήταν πίσω στο σκόρ με 3-0 απο το 18ο λεπτό βρήκε τα αποθέματα και αρχικά με δυο γρήγορα γκολ στο 40ο και 43ο λεπτο πήγε στο ημίχρονο με 3-2.Στην επανάληψη με αυτογκόλ στο 69ο λεπτο ισαφάρησε και η μεγάλη ανατροπή ήρθε στο 91ο λεπτό από Jonathan Tesfay.Ετσι το Sandvikens οχι μόνο παρέμεινε στην 2η θεση αλλά πλεον έχει και διαφορά απο το 3ο Vasalund 2 πόντους.Το Vasalund ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο αγώνα με τα γκολ να έρχονται στο 18ο και 36ο λεπτο αλλά η ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνιδι με γκολ στο 66ο και 83ο λεπτο στερώντας έτσι απο τους γηπεδούχους 2 πολύτιμους βαθμούς που πλέον οι ελπίδες τους για την θέση των μπαράζ ειναι απειροελάχιστες.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα είχαμε Haninge Piteå 3-1,Hammarby Team 0-2,Stockholm Internazionale Täby 2-1,Umeå – Forward 2-1 και Örebro Syrianska Sylvia.

Ζωντανό στις καθηστερήσεις το Falkenberg

Στην Ettan Södra δραματικό ήταν το ντέρμπι για τους φίλους του GAIS καθώς η ομάδα τους νικούσε μέχρι το 94ο λεπτό την ομάδα απο το Falkenberg αλλά τελικά ισοφαρίστηκαν στο τελευταίο λεπτο και τώρα η απευθείας άνοδος πέρνει παράταση μια αγωνιστική ακόμα.Η ισοπαλία αυτή για το Falkenberg ήταν χρυση καθώς κράτησαν απόσταση απο το 3ο Oddevold στους 2 πόντους.Το Oddevold μπορεί την προηγούμενη αγωνιστική να μην μπόρεσε να νικήσει το Ängelholms δεν έγινε όμως το ίδιο και τώρα καθώς καθάρισαν γρήγορα γρήγορα το Olympic με 3-0 με το 2-0 να γίνετε μέσα σε 1 λεπτό στο 15ο και 16ο λεπτο.Βέβαια η ισοπαλία με το Ängelholm ίσως τους στερήσει τα μπαράζ ανόδου.

Στα υπόλοιπα αποτέλεσματα είχαμε Trollhattan Lindome 5-1,Ljunskile Oskarhamns 1-1,Tvååkers – Åtvidaberg 1-0,Vänesborg Qviding 0-2,IFK Malmö – Torn 0-6 και Lund – Ängelholms 1-1.