Saturday 4 September 2021

"ΜΠΆΜ" η Ελληνική ομάδα της Ακρόπολης - Έχανε με 3-0 και ισοφάρισε 3-3 στο 89'

Fotbollstransfer
Ένα εξαιρετικό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και γκολ παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στο τοπικό γήπεδο του Φαλκενμπεργκ,σήμερα το απόγευμα του Σαββάτου. Η ελληνική ομάδα του Ακρόπολης έκανε την έκπληξη και τσίμπησε τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι,κόντρα σε μια ομάδα με αρκετές συμμετοχές και στην Allsvenskan (Α' κατηγορία Σουηδίας).

Συγκεκριμένα η τοπική ομάδα του Φάλκενμπεργκ προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με τρεις βαθμούς προβάδισμα στη μάχη του κάτω μέρους της βαθμολογίας. Στη συνέχεια, το Φάλκενμπεργκ ισοφαρίστηκε με 3-3 από την Ακρόπολη στο δεύτερο ημίχρονο.

Η γηπεδούχος Φάλκενμπεργκ πήγε στη συνάντηση του Σαββάτου με την Ακρόπολη με ανοδική φόρμα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες συνολικά, δύο από τις οποίες στη Superettan.

Από την άλλη μεριά η Ακρόπολη προερχόταν από μια ήττα στα τελευταία λεπτά από το Värnamo,εντός έδρας.

Η ομάδα της επαρχίας του Halland βγήκε επίσης και κυριάρχησε στον αγώνα από την αρχή του αγώνα μπροστά στο πλήθος και μέσα στο γήπεδο της.

Τα γκολ των Kwame Kizito, Melker Nilsson και Anton Wede έδωσαν στο Falkenberg προβάδισμα τριών τερμάτων μετά το πρώτο ημίχρονο, αφού η FFF ήταν απόλυτα κυρίαρχη.

Μετά την διακοπή του ημιχρόνου, το Φάλκενμπεργκ βυθίστηκε και προσπάθησε να διαφυλάξει το προβάδισμα του, με το οποίο όμως τιμωρήθηκε. Ο Marcus Burman μείωσε σε 3-1 στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου μετά από ένα ωραίο κάθετο συνδυασμό τριών ποδοσφαιριστών με τελικό αποδέκτη τον Burman να πλασάρει εύστοχα και να μειώνει το σκορ για την Ελληνική ομάδα.

Παρόλα αυτά το τελευταίο τέταρτο, διαφύλαξε πολλές εκπλήξεις αφού πρώτα  ήρθε το 3-2 όταν ο Axel Norén έχασε τη μπάλα ως ο τελευταίος αμυντικός και ο Erik Figueroa έσκαψε ωραία την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα για το 3 -2. Στο 89ο λεπτό, το γήπεδο πάγωσε αφού η Ακρόπολη ολοκλήρωσε το "pickup" όταν ο Christian Rubio ξέφυγε υπέροχα από τα μαρκαρίσματα και με ένα συρτό ασύλληπτο σουτ έκανε το 3-3, φέρνοντας όλους τους παίχτες της ομάδας να γίνονται ένα κουβάρι.

Απώλεια πόντων για το Φάλκενμπεργκ που κατέρρευσε μετά τη διακοπή του πρώτου ημιχρόνου αλλά και χρυσός πόντος για την Ελληνική ομάδα της Ακρόπολης.

- Είναι μάλλον δύσκολο να εξηγώ τώρα αμέσως μετά όταν έχεις τόσα πολλά συναισθήματα στο σώμα. Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω. Αυτό είναι εντελώς απαράδεκτο είπε ο μέσος της FFF Ludvig Öhman στο συνδρομητικό κανάλι της Discovery +.

Η ιστοσελίδα μας επικοινώνησε με τον αγνό φίλο της Ελληνικής ομάδας,κύριο Γεώργιο Κιρχόγλου οποίος ήταν παρών στο γήπεδο και σχολίασε τον αγώνα με την δική του οπτική γωνία:

"Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας.Μπήκαμε νωθρά στο παιχνίδι χωρίς καθαρό μυαλό. Δεν υπήρχε συγκέντρωση και οι πάσες ήταν εντελώς λανθασμένες. Έτσι με πολύ εύκολο τρόπο το Falkenberg πήρε προβάδισμα εύκολα με 3 -0 το ημίχρονο. Το δεύτερο όμως ημίχρονο ήμασταν εντελώς διαφορετικοί αφού η ομάδα εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση του Falkenberg και ισοφάρισε σε 3-3. Πήραμε ένα χρυσό βαθμό από ένα ματς που φαινόταν χαμένο".

Τέλος ο κύριος Κιρχόγλου δεν έκρυψε την χαρά του και έδωσε τα συγχαρητήρια του σε όλους στην ομάδα,στέλνοντας το δικό του μήνυμα σε όλη την ομογένεια στην Σουηδία, ενόψει της συνέχειας.

"Είμαστε δίπλα στην ομάδα και στους παίχτες με όποιο τρόπο μπορούμε.Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι τους ακολουθούμε τόσο στα εντός όσο και στα εκτός έδρας ματς, δείχνοντας τους ότι είμαστε στο πλευρό τους. Είναι πολύ σημαντικό για ένα παίχτη να γνωρίζει ότι υπάρχουν οπαδοί της ομάδας στο γήπεδο και τους υποστηρίζει" καταλήγει ο κ.Κιρχόγλου οποίος με δική του πρωτοβουλία δημιούργησε μια ομάδα στο Facebook,ειδικά για τους οπαδούς της ομάδας του Ακρόπολης.

Εδώ μπορείτε να δείτε σε μαγνητοσκόπηση όλο τον αγώνα.

Η ιστοσελίδα μας θα συνεχίσει να ακολουθεί την ομάδα με νέες συνεντεύξεις και ρεπορτάζ από τα παιχνίδια της αγαπημένης ομάδας των Ελλήνων στην Σουηδία.