Tuesday 10 May 2022

Αγωνιστική τρελλών ανατροπών - Απόρθητο φρούριο το Friends Arena και προτάσεις ταμείου

Μία ακόμα νίκη η 4η στην σειρά με το ίδιο σκορ 1-0 πήρε το ΑΙΚ απέναντι στο IFK Göteborg.Για μια ακόμα φορά σε παιχνίδι ντέρμπι ο αμυντικός Alexander Milosevic σκόραρε στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης και χάρησε στην ομάδα του την νίκη και τους 3 βαθμούς.

Το Malmö από την άλλη δεν δυσκολεύτηκε καθόλου στο Eleda Stadium απέναντι στο Mjällby και πήρε την νίκη με 2-0 με τα γκολ να μπαίνουν στο 1ο ημίχρονο με τους Malik Abubakari και Veljiko Birmancevic σκόρερ.

To Κalmar έγινε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να νικήσει το Hammarby την φετινή αγωνιστική σεζόν με 2 γκολ του Noah Shamoun σε διάστημα 3ων λεπτών στο 35ο και 38ο λεπτό με τις ασίστ του Isak Jansson.Επίσης στο άλλο ντέρμπι της αγωνιστικής το οποίο διεξήχθη στο Borås Arena ανάμεσα στο Elfsborg με το Djurgården ήρθε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Το Djurgården είχε παίξει και μεσοβδόμαδα, συγκεκριμένα την Πεμπτη 5/5 με το Helsinborg με το οποίο ήρθε 2-2 και έχασε 2 πολύ σημαντικούς βαθμούς απέναντι σε έναν εύκολο αντίπαλο για τα δεδομένα του.

Παράλληλα Nörrköping και Häcken πηραν σημαντικές νίκες εκτός έδρας απέναντι σε Helsinborg και Värnamo αντιστοιχα.Αυτο όμως που ξεχώρισε από την 7η αγωνισυτικη ήταν το παιχνίδι που έγινε στο NP3 Arena στο Sundsvall ανάμεσα στην ομόνημη ομάδα και Degefors.Η ομάδα της Sundsvall παρόλο που στο 1ο ημίχρονο είχε την υπεροχή τοσο σε φάσεις όσο και στην κατοχή μπάλας 76%-24% δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.Το κατάφερε όμως στο 2ο ημίχρονο και δις κιόλας με 2 γκολ του Saku Ylatupa στο 50ο και 74ο λεπτό και ενώ φαινόταν οτι το Sundsvall θα έπαιρνε την 2η του νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στο Degerfors που σε 6 αγώνες είχε 6 ήττες,το Degefors όχι μόνο κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 83ο λεπτό με τον Abdelrehman Saidi,στο 89ο λεπτό ισοφάρισε με τον ίδιο παίχτη και στο 90+4 λεπτό ο Saidi κατάφερε μόνος του να γυρίσει το παιχνίδι σε 2-3 και έτσι να χαρήσει τους 3 πρώτους βαθμούς στην ομάδα του.

Βαθμολογία:

Αποτελέσματα

Μαγικό Eskilstuna

Η 6η αγωνιστική της Superettan ήταν η αγωνιστική των γηπεδούχων οπου 6 γηπεδούχοι νίκησαν και μόνο το Halmstad εβγαλε νίκη εκτός έδρας στην ομάδα έκπληξη μέχρι στιγμης.Επισης ηταν η αγωνιστικη που νίκησαν όλες οι ομάδες που ήταν φαβορί στα ζευγάρια τους.

Στα της αγωνιστικής τώρα το Halmstad πήρε μια πολύτιμη νίκη μέσα στο Skövde το οποίο μέχρι τώρα ήταν αηττητο.Το Utsiktens πήρε εύκολη νίκη εντός έδρας απέναντι στο προβληματικό εκτός έδρας Dalkurd το όποιο ανακοίνωσε την λύση της συνεργασίας του με τον προπονητή Dalibor Savic.

To Bromapojkarna εκμεταλλεύτηκε για μια ακόμα φορά την έδρα του και φιλοδώρησε το Trelleborg με 4 γκολ στο τελικό 4-2.

Τέλος Örebro,Brage και Öster νίκησαν αμφότερα εντός έδρας απέναντι σε Österdund,Örgryte και Norrby αντιστοιχα.To Eskilstuna με την νίκη του απέναντι στο Västerås απέδειξε πως η ήττα με 1-2 εντός έδρας με το Skövde ήταν μια κακή παρενθεση.Παρόλο που στο ημίχρονο το σκορ ήταν 0-2 υπερ του Västerås στο 2ο ημίχρονο μπήκε ένα άλλο Eskilstuna στον αγωνιστικό χώρο και σε ένα εκρηκτικό 2ο ημίχρονο σκόραρε 5 φορές και πήρε μια εμφατική νίκη με 5-2 και έδειξε τον δρόμο από νωρίς για τα μεγάλα σαλόνια.

Ανεπανάληπτο παιχνίδι με γκολ και θέαμα είχαμε και στον αγώνα Jönköping - Landskrona όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη 2-4.Μια εκτός έδρας νίκη όπου ήρθε σχεδόν μετά από 1 χρόνο καθώς τελευταία φορά που νίκησε η Landskrona εκτός έδρας ήταν στις 19/6/2021 μέσα στο Vasalund.Πρωταγωνιστης των φιλοξενούμενων ήταν ο Linus Olsson καθώς πέτυχε και τα 4 γκολ της ομάδας του.

Βαθμολογία

Ανατροπή και πρωτιά για Gefle

Το τέλος της 6ης αγωνιστικής στην Ettan Norra βρίσκει το Gefle μόνο του στην κορυφή της βαθμολογιας.Αυτο για να γίνει έπρεπε η ομάδα του Gefle να πάει μέσα στο Nörrköping και με ανατροπή του σκορ απέναντι στην Sylvia να πάρει την νίκη με 1-2.Πίσω από το Gefle στην βαθμολογία ακολουθεί η ομάδα του Sandvikens όπου με γκολ στο 83ο με γκολ του Jabir Abdihakim Ali κατάφερε να κάμψει τις αντιστάσεις του Hammarby TFF και να πάρει την νίκη με 2-1.Το Motala πήρε την 3η του διαδοχική νίκη εντός έδρας απέναντι στο Team TG FF με 2-1 και βγήκε απο τις επικίνδυνες θεσεις.Το Haninge πάρε το ντέρμπι της Στοκχολμης απενατι στην Stockholm Internazionale με σκορ 1-2 ενώ το Karlstad παρόλο που μεχρι το 84ο λεπτό κρατούσε τους 3 βαθμούς της νίκης τελικά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη καθως το Vasalund με 2 γκολ στο 85ο λεπτο με τον Andrew Stadler και στο 89ο με γκολ του Elias Durmaz κατάφερε να πάρει έστω τον 1 βαθμό μέσα σε μια δυσκολη έδρα και να κρατηθεί στην 12η θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμους.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Forward – Umeå 0-1, Örebro Syrianska – Piteå 2-2, Τäby – Sollentuna 0-2.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Πεντάσφαιρο GAIS 5-1 το Torns

To GAIS φιλοδώρησε με 5 γκολ την ομάδα του Τorns και συνεχίζει να συγκατοικεί στην κορυφή της βαθμολογίας με το Oddevold όπου νίκησε με 1-2 μέσα στο Vänesborg IF. Η Οlympic πήρε το ντέρμπι του Skåne απέναντι στο Lund εκτός έδρας με 1-2 και είναι σε απόσταση αναπνοής από GAIS και  Oddevold. Επίσης Ljungskile,Tvååkers και Ängelholms νίκησαν και ισοβαθμούν στους 13 βαθμούς 1 λιγότερο από το 3ο Olympic.Το Falkenberg δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε το Lindome παρόλο που είχε την υπεροχή του αγώνα και μάλιστα δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε την κόκκινη κάρτα που δέχτηκαν οι γηπεδούχοι στο 69ο λεπτό για να πάρουν έστω τον 1 βαθμο.Τελος το Trollhattan νίκησε με 2-1 εντός έδρας το Qviding.