Monday 16 May 2022

Διασυρμός του Malmö FF με τέσσερα γκολ - Νίκη για το Vasalund - Εμβόλιμη αγωνιστική με αρκετές προτάσεις

Το Tele2 Arena είχε την τιμητική του αυτό το Σαββατοκύριακο όπου φιλοξένησε δυο ντέρμπι όπου επιτεύχθηκαν συνολικά 10 τερματα.Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι το Hammarby αναδείχθηκε 3-3 με το AIK όπου υπήρξε και χαμένο πέναλτι για τους γηπεδουχους.Το ΑΙΚ ευτύχησε να προηγηθεί στο μόλις στο 9ο λεπτό με γκολ του Nabil Bahoui αλλα το Hammarby μέσα σε 8 λεπτά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι σε 2-1 με γκολ του Gustav Ludwigson στο 32ο λεπτο και γκολ του Mohanad Jeahze στο 40ο λεπτο.Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου το Hammarby είχε μεγάλη ευκαιρία να αυξήσει το σκορ αλλα δεν τα κατάφερε καθώς ο Darijan Bojanic αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.Δεν έγινε όμως το ίδιο με την ομάδα του ΑΙΚ που στο 64ο λεπτό ο αρχηγός της Sebastian Larsson ευστόχησε από τα 11 βήματα και έκανε το 2-2.Το Hammarby στο 72ο λεπτό πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Nahir Besara αλλα στο 84ο λεπτό ο Nabil Bahoui με το 2ο προσωπικό του γκολ έγραψε το τελικό 3-3.

Στο άλλο ντέρμπι του Τele2 Arena το Djugården έκανε προπόνηση απέναντι στους πρωταθλητές του Malmö που με 2 γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε μια εύκολη νίκη με 4-0.

Το IFK Göteborg για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι αγνοεί την νίκη καθώς παραχώρησε ισοπαλία με το Varberg 1-1 μέσα στο Gamla Ullevi.

Εκπληξη για το Elfsborg που γνώρισε και αυτό την ήττα μέσα στην Uppsala από το Sirius με 2-0 ενώ το Mjällby πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων μέσα στην έδρα του από το Värnamo.Το Degefors πέτυχε την 2η του νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στο Helsinborg με σκορ 2-1 και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.

Τέλος Nörrköping και Häcken πήραν άνετες νίκες εντός έδρας απέναντι σε Sundsvall και Kalmar αντίστοιχα.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Tο ντέρμπι στο Örjans Vall έβγαλε νικητή και πρωτοπόρο

Στο γηπεδο Örjans Vall η τοπική ομάδα του Halmstad πήρε σημαντική νίκη με ανατροπή επι της Eskilstuna με 2-1.Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό με τον Amar Muhsin αλλα οι γηπεδούχοι πρόλαβαν και ισοφάρισαν πριν τελειώσει το ημίχρονο με πέναλτι γκολ του Joseph Baffo και με τον Sabat Karim στο 60ο λεπτό ολοκλήρωσαν την ανατροπή πέρνοντας την νίκη και ανεβαίνοντας την κορυφή της βαθμολογίας.

Συναρπαστικό και πλούσιο σε γκολ παιχνίδι στην Landskrona ανάμεσα στην ομόνημη ομάδα και στο Brommapojkarna.Μολις στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 2-1 υπερ των γηπεδούχων για να έρθει το τελικό 3-3.Το Dalkurd πήρε την 2η του νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στο Skövde με σκορ 3-1.Η ήττα αυτή του Skövde ήταν η 2η σερί με αποτέλεσμα να τους ρίξει στην 7η θεση.

Eύκολες νίκες για Jönköping και Trelleborg απέναντι σε Utsiktens και Västerås αντιστοιχα.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Östersund - Brage 1-3, Norrby - Örgryte 1-1 και Örebro Öster 2-1.Την Τετάρτη 18/5 και Πέμπτη 19/5 θα έχουμε εμβόλιμη αγωνιστική όπου περιμένουμε να έχουμε παιχνίδια τα οποία θα είναι πλούσια σε γκολ.

Βαθμολογία:

Εύκολα το Gefle, νίκη για Vasalund

Στην Ettan Norra το Gefle δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στους ουρανούς και πήρε καθαρή νίκη με 3-0 επι του Team TG FF.Το Sandvikens επικράτησε και αυτό πολύ εύκολα του Täby με 4-0 και παρέμεινε στην 2η θέση με 2 βαθμούς κάτω από το Gefle.Την 2η του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το Vasalund απέναντι στο Haninge με σκορ 4-1 με όλα τα γκολ να έρχονται στο 2ο ημιχρονο.Ετσι το Vasalund για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της σεζόν ανεβαίνει στα μισά της βαθμολογιας.Bαθμολογικη απώλεια και πάλι για το Karlstad στα τελευταία λεπτά του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90ο λεπτό απέναντι στο Sylvia με 1-0 που αυτή την στιγμή έχει πέσει κάτω από το μισό της βαθμολογίας.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Piteå - Stockholm Internazionale 1-0,Sollentuna - Forward 3-1,Hammarby TFF - Motala 4-1 και Umeå - Örebro Syrianska 2-3.

Βαθμολογία:

Απώλειες βαθμών για GAIS,Oddevold και Olympic

Στην Ettan Södra είχαμε τους τρεις πρωτοπόρους να φέρουν ισοπαλίες με αποτέλεσμα να μην έχουμε αλλαγές στην κορυφή της βαθμολογιας.Το ξεκίνημα έγινε στην πόλη του Μalmö όπου η Olympic δεν μπόρεσε να νικήσει την ομάδα του Torns που παρόλο που προηγήθηκε με δυο πολύ γρήγορα γκολ στο 2ο και 15ο λεπτό με τον Filip Bohman το Torn βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε το παιχνίδι στο 90ο λεπτο.Το GAIS δεν κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στο Lund στο απόρθητο Gamla Ullevi και μοιραία πέταξε δυο πολύτιμους βαθμούς.

Επίσης το Oddevold έμεινε χωρίς σκορ 0-0 απέναντι στο Ljunskile αλλα εξακολουθεί να είναι 1ο στην βαθμολογια.Το Falkenberg πέτυχε την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα στο 3ο εντός έδρας παιχνίδι του απέναντι στο Oskarhmanns me 1-0.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε τρεις εκτός έδρας νίκες με το ίδιο σκορ 1-0 για Atvidabergs,Lindome και Τrollhattan απέναντι σε Qviding.IFK Malmö και Tvååkers αντίστοιχα.

Βαθμολογία:

Εμβόλιμη αγωνιστική και στοίχημα:

Η αγωνιστική συνεχίζεται με εμβόλιμη αγωνιστική την Πέμπτη και φυσικά με διεθνείς αγώνες όπου η ιστοσελίδα μας,σας προτείνει μοναδικές προτάσεις για Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη.