Saturday 20 August 2022

Μεγάλες νίκες για Σουηδικές και Κυπριακές ομάδες - Στιγμιότυπα αγώνων (βίντεο)

Η εβδομάδα που μας πέρασε και συγκεκριμένα το 3ημερο Τρίτη,Τετάρτη και Πέμπτη είχαμε τους προκριματικούς των Play Off σε Europa League και Coference League όπου είχαμε την συμμετοχή Κυπριακών ομάδων (4),Σουηδικών ομαδων (3) και μία εκπρόσωπο για την Ελλάδα.Είχαμε μια Κυπροελληνική μονομαχία ανάμεσα σε Απόλλων Λεμεσού και Ολυμπιακό Πειραιώς και μια ΣουηδοΚυπριακή ανάμεσα σε Γιουργκορντεν και ΑΠΟΕΛ Λευκωσιας.

Ας τα πάρουμε με την σειρά ομως τα πράγματα Χρονικά την αυλαία την άνοιξε το απόγευμα της Τετάρτης ο αγωνας Djurgården – ΑΠΟΕΛ όπου οι Σουηδοί σαν πιο έτοιμοι λόγο του οτι το Σουηδικό πρωτάθλημα είναι σε εξέλιξη και μάλιστα στην 18η αγωνιστική αλλά και σε πολύ καλή φόρμα λόγο του οτι φέτος κάνουν πρωταθλητισμό και διεκδικούν το πρωτάθλημα στην χώρα τους,πήραν μια ευρεία νίκη με 3-0 με το 1-0 να γίνεται απο τον Erdvardsen με γκολαρα απο το κεντρο του γηπεδου μολις στο 9' λεπτο.Το 2-0 έγινε με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου στο 54' λεπτο με γκολ του Ekdal ενω το 3-0 το έκανε ο Wikheim 11 λεπτα μετά στο 65' και πλέον πάνε στο ΓΣΠ την ερχόμενη Τρίτη με άνεση.Στο παιχνίδι της Τρίτης δεν θα αγωνιστούν οι Schuller απο πλευράς Σουηδών και ο Crespo απο πλευράς Κυπρίων καθώς αμφότεροι δέχτηκαν κόκκινη κάρτα.Το εργο του Αποελ ειναι αρκετό δύσκολο αλλά στο ποδόσφαιρο ολα γίνονται.

Την Πέμπτη είχαμε τις αναμετρήσεις όλων των υπολοίπων ΣουηδοΚυπριακοΕλληνικων ομάδων με την αναμέτρηση που ξεχώριζε ήταν αυτή ανάμεσα στο Apollon Limasol Olympiakos όπου σε ενα μοιρασμένο παιχνίδι οι ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και η ρεβάνς στο Γεώργιος Καραϊσκάκης θα εχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Στο 18ο ο Απολλων άνοιξε το σκόρ με γκολ του Janga αλλα μετά απο 11 λεπτά στο 29ο ο Ολυμπιακος ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον νεοαποκτηθεί Κορεατη Hwang.

Το Malmö απο την άλλη μεριά στο Eleda Stadium ειχε να αντιμετωπίσει την Τουρκική Σιβασπορ.Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλούς οιονούς για τους Σουηδούς που πήραν προβάδισμα στο 18ο λεπτο με γκολ του Zeidan αλλά οι Τουρκοι ισοφάρισαν σχετικά γρήγορα και συγκεκριμένα στο 30ο λεπτό με τον James.Οι Σουηδοί ομως δεν το έβαλαν κάτω και στο 37ο λεπτό πήραν πάλι προβάδισμα με γκολ του Christiansen για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 2-1.Στο 2ο ημίχρονο οι Σουηδοι πέτυχαν και 3ο γκολ στο 68ο λεπτο με τον Moisander για το τελικο 3-1.

Η αλλη Σουηδική ομάδα το AIK αγωνίστηκε εκτός έδρας στην Τσεχία απέναντι στην Σλοβακο.Παρόλο που οι Τσέχοι είχαν την υπεροχή στο 1ο ημιχρονο κατάφεραν να σκοράρουν μόλις μια φορά με τον Petrzela στο 28ο λεπτο.Στο 2ο ημίχρονο το ΑΙΚ ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και φαινόταν οτι θα μπορούσε να διατηρήσει το σκόρ μέχρι το τέλος αλλά τελικά δεν το κατάφερε.Σε διαστημα 4 λεπτων δέχτηκε 2 γκολ.Το 2-0 ήρθε απο τον Sinyanskiy στο 77ο και το 3-0 απο τον Reinberk στο 81ο για να κλείσει η αναμέτρηση στο τελικο 3-0.Το σκορ του πρώτου αγώνα ειναι δύσκολο να ανατραπεί ειδικά απο την στιγμή που το ΑΙΚ με ομάδες μικρότερου βεληνεκούς στους προηγούμενους 2 γύρους δεν μπόρεσε σε κανένα να βάλει 3 γκολ.

Νίκη με καλή εμφάνιση πέτυχε η AEK Larnakas μέσα στο Κοσιτζε της  Πολωνίας απέναντι στην θεωρητικά γηπεδούχο Dnipro απο την Ουκρανια.Οι Κύπριοι πήραν προβάδισμα στο ημίχρονο απο νωρίς.Στο 16ο λεπτο με γκολ του Altman άνοιξαν το σκορ για να έρθει ο Milicevic στο 29ο και να αυξήσει το σκορ στο 0-2 που ηταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.Το μόνο που κατάφεραν οι Ουκρανοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο 90ο λεπτο με γκολ του Svatok.Η ομαδα της ΑΕΚ τώρα κρατάει την τυχη στα χέρια της για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League και το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να μην χάσει.

Ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα από την ΑΕΚ πηρε η Ομόνοια Λευκωσίας εκτός έδρας και αυτή απο μια σαφώς καλύτερη ομάδα από την Dnipro.Αγωνίστηκε μέσα στο Βέλγιο απέναντι στην Γάνδη και κατάφερε να πάρει νίκη με 0-2 και πλέον είναι το αφεντικο του ζευγαριού.Το 0-1 εγινε απο τον νεαρό Χαραλάμπους στο 19ο λεπτο και το 0-2 απο τον Barker με σουτ βολίδα στο 76ο λεπτο.Όπως και η ΑΕΚ έτσι και η Ομονοια στον επαναληπτικό της Πέμπτης απλά θα πρέπει να μην χάσει η ακόμη και αν γίνει αυτο να είναι με διαφορά ενός γκολ.

Με τα αποτελέσματα που είχαμε στα προκριματικά σε Europa League και Conference League το 3ημερο που μας πέρασε απο οτι φαίνεται η Κυπρος θα έχει 3 ομάδες σε ομίλους, η Σουηδία 2 ομάδες και η Ελλάδα μια ομαδα.Αν δεν έρθουν τα πάνω κατω AEK Larnakas,Omonoia και Μalmö θα αγωνίζονται στους ομίλους του Europa League και το Djurgården στους ομίλους του Conference League.Απο το αποτέλεσμα ανάμεσα στον αγώνα Οlypmiakos Apollon Limasol θα εξαρτηθεί πια ομάδα θα αγωνιστεί στο Europa και ποια στο Conference League.