Tuesday 23 August 2022

O Jeremejeff έστειλε και πάλι το Häcken στην κορυφή - Πλούσιο 2ημερο στοιχηματικών προτάσεων

Και ενω όλα έδειχναν οτι το Häcken θα εχανε 2 πολύτιμους βαθμούς μέσα στην Upssala από την Sirius και δεν θα εκμεταλλευόταν την γκελα του Djurgården την προηγούμενη ημέρα,ήρθε ο καλύτερος τους σκόρερ την φετινή σεζόν και γκολ στο 94ο λεπτο έστειλε το Häcken πάλι στην 1η θεση.Ο χρυσός σκόρερ του Häcken δεν ήταν άλλος από τον καταπληκτικό για φέτος Jeremejeff που φιγουράρει μόνος στην 1η θέση των σκόρερ της Allsvenska με 19 γκολ.

Μια μέρα νωρίτερα το Djurgården δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Varberg εκτός έδρας και άφησε 2 πολύτιμος βαθμούς στην προσπάθεια πού κάνει για την κορυφή του πρωταθλήματος.Το Hammarby δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα να κάμψει την αντίσταση του Degerfors στο Τele2 Arena και με 2 γκολ του Berisha,ένα του Jeahze,ένα του Besara και ενα του Saidi πηρε την νίκη με 5-1 και ανέβηκε στην 2η θέση μόλις 2 βαθμούς πίσω απο το Häcken και ένα πόντο πάνω απο το 3ο Djurgården.

Μια ακόμα εκτός έδρας γκελα για το Malmö αυτή την φορά ομως στην πολύ καλή έδρα του Mjällby όπου οσοι περνάνε απο το Strandvallen περνάνε δύσκολες στιγμές. Το 1-0 έγινε απο τον Gustafson στο 58ο λεπτο αλλα η απάντηση του Malmö ηταν άμεση και στο 62ο λεπτο ο Birmancevic ισοφάρισε για το τελικο 1-1.

Νίκη για το Kalmar εντός έδρας επι του IFK Göteborg με 1-0 οπου συνεχιζει τις σπουδαιες εμφανησεις του στο Guldfågeln Arena.Το ΑΙΚ εσπασε αρνητικη προιστορια 7 χρονον με την νικη που πετυχε μεσα στο Norrköping με 2-4.Το Helsinborg πήρε σημαντική νίκη με 1-2 μεσα στο Sundsvall στο ντέρμπι ουραγών.Τέλος στο Värnamo η τοπική ομάδα ήρθε ισόπαλη 1-1 απέναντι στο Elfsborg και διατηρείται σε θέση παραμονής.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Γκελα το Halmstad - Μέταλλο νίκη το Bromma και τώρα οι δυο τους

Πολύ σκληρό για να πεθάνει το Brommapojkarna.Ενώ έχανε στο ημίχρονο απο το Östersund στο Jamtkraft Arena με 2-1 κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με τον Bergvall στο 77ο λεπτο και στο 98ο λεπτο να κάνει την απόλυτη ανατροπή με γκολ του 18χρονου Richie Omorowa.Την ιδια ωρα το Halmstad δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα του το Västerås που παλεύει για την σωτηρία του και ηρθε 1-1 ισοφαριζοντας στο 94ο λεπτο με τον Boman.Τεράστια με ανατροπή πέτυχε το Örgryte στο Gamla Ulevi απέναντι στο Norrby σε ενα αγώνα ζωής και θανάτου.Το Trelleborg που φιλοξένησε στο Vångavallen το Dalkurd,ενω έχανε με 0-2 στο 19ο λεπτο του αγώνα κατάφερε πριν το ημίχρονο να φέρει το παιχνίδι στα ισα και στο 2ο ημιχρονο να κανει την ανατροπή για το τελικό 4-2.Το Eskilstuna μετά απο 2 ισοπαλιές και 3 ηττες στα τελευταία 5 παιχνίδια γύρισε στις νίκες νικώντας το Utsiktens με 3-1 στο Tunavallen.To Öster πήρε ευρεία νίκη με 0-3 μέσα στο Brage και το έφτασε στην βαθμολογία στους 34 πόντους ενω το Skövde πέρασε και αυτο με 0-1 μέσα απο το Örebro.Τελος Landskrona και Jonköping αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.Μετα και την 20η αγωνιστική θεωρητικά 6 ομαδες διεκδικούν 2 θέσεις με το φαβορί για την 2η θέση να είναι το Brommapojkarna και για την 2η θέση το Öster.

Βαθμολογία:

Πήρε το ντέρμπι το
Gefle – Συνεχίζει να ανεβαίνει το Vasalund

To μεσημέρι του Σαββάτου το Gefle φιλοξενούσε στο Gavlevallen του Gävle το Sandviken στο ντέρμπι της αγωνιστικής.Το Sandviken στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1 αλλα τελικά το Gevle κατάφερε να κάνει την ανατροπή με γκολ του Rauschenberg και Yakoub και να ξεφύγει 7 πόντους απο την αντίπαλο του.Αυτη η νίκη του Gefle έδωσε την ευκαιρία στο Vasalund να φτάσει στον πόντο το Sandviken μετά την δική του νίκη επι του Haninge με 4-2.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Hammarby Stockholm Internazionale 1-1,Umeå – Motala 1-1,Sollentuna Karlstad 1-1,Örebro Syrianska Täby 0-0,Τeam Sylvia 1-2,Piteå – Forward 1-6.

Βαθμολογία:

Απρόσμενη ήττα για το GAIS – Μάχη για την θέση των μπαραζ

Το GAIS γνώρισε την 2η του ήττα στο πρωτάθλημα και ενώ ήταν 13 παιχνίδια αήττητο.Μεχρι το 83ο λεπτό ηταν μπροστά στο σκόρ αλλα απο το 83ο και έπειτα κατάφερε να δεχτεί 3 γκολ και να χάσει στο τέλος με 4-2 απο το Torn.To Ljunskile αν και δυσκολεύτηκε απο το Qviding τελικά κατάφερε να πάρει την νίκη στην έδρα του με σκόρ 3-1.Το Falkenberg Περασε μέσα απο το Oscarhamns με 1-2 και διατηρηθηκε στην 3η θεση,  1 πόντο πίσω απο το Ljunskile.To Τrollhattan δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Lund μέσα στην εδρα του και παραχώρησε ισοπαλία 2-2 ενω Οddevold και Olympic νίκησαν Lindome και Åtvidaberg αντίστοιχα και παρέμειναν σε τροχιά κοντά στην 2η θέση.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Ängelholms IFK Malmö 1-1 και Tvååkers Vänesborg 1-2.