Tuesday 20 September 2022

Έπιασε ξανά κορυφή το Djurgården – Δίκαιη μοιρασιά στο Bravida -3ημερο ταμείου

Μετά απο μερικές εβδομάδες η ομάδα του Djurgården έπιασε και πάλι κορυφή και λογικά δεν θα ξαναπέσει απο εκεί.Στο παιχνίδι με το IFK Göteborg απέδειξε για μία ακόμα φορά πόσο δυνατή ειναι μέσα στην έδρα της περνώντας την νικη με 3-0.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής στο Bravida Arena του Γκετεμποργκ Häcken και Hammarby αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 .Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Ludwingson αλλα μοιραίος παίκτης για την ομαδα του Hammarby ηταν ο Adjei καθως με αυτογκόλ στο 90ο λεπτο χάρησε 1 βαθμο στην ομάδα του Γκετεμποργκ.

Στις 7 εναπομείναντες αγωνιστικές θα γίνει μάχη για τον τίτλο αν και βάση προγράμματός η πλάστιγγα γέρνει προς την ομάδα του Djurgården.

To Μalmö μετά από πολύ καιρό κερδίζει εκτός έδρας,με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέρασε με 1-2 μέσα απο το Helsinborg.Το Elfsborg δεν δυσκολεύτηκε στο Borås Arena να νικήσει με 3-0 το Sirius και το Värnamo με γκολ στο 87ο λεπτό έκαμψε την αντίσταση του Varberg και νίκησε με 1-0.Στα υπόλοιπα 3 παιχνίδια είχαμε ισάριθμες ισοπαλιές όπου το ΑΙΚ δεν μπόρεσε να νικήσει το Degerfors και έμεινε στο 1-1.

To Μjällby με γκολ στα τελευταία λεπτά έσωσε την παρτίδα με το Sundsvall και ήρθε 1-1 ενω το Kalmar με γκολ στο 86ο λεπτο έφυγε με τον βαθμό απο το Norrköping.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Aγωνιστική δίχως ισοπαλία στην Superettan

Mονο νικητές είχε 24η αγωνιστική στην Superettan.Οι πρωτοπόροι Halmstad και Brommapojkarna πήραν τις νίκες που τους φέρνουν ακόμα πιο κοντά στην Allsvenskan.To Ηalmstad νίκησε με 2-0 στην έδρα του το Öster ενω το Bromma πέρασε με απο το Jönköping με 1-2.Tο Östersund πήρε σημαντική εκτός έδρας με 0-1 μέσα στο Gamla Ullevi απο το Örgryte και το έφτασε στους 2 ποντους και το Trelleborg πέρασε με 1-2 μέσα απο το Brage και πλέον είναι στον 1 απο την 3η θεση.

Το Skövde με 2 γκολ σε κάθε ημίχρονο δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Eskilstuna και νίκησε εύκολα με 4-0 και πλέον μπαίνει δυνατά στο κόλπο της 3ης θεση πλησιάζοντας στους 3 πόντους.

Τέλος Örebro και Dalkurd νίκησαν αμφότερες εντός έδρας με 5-2 η πρώτη το Västerås και 4-1 η δεύτερη το Utsiktens.Η βαθμολογία 6 αγωνιστικές πρίν την λήξη του πρωταθλήματος έχει πάρει φωτιά σε όλες τις θέσεις και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Βαθμολογία:

Περασαν με νικες Gefle,Vasalund και Sandvikens

Στην Εttan Norra δεν άλλαξε τίποτα στην κορυφή με τις νίκες των Gefle με 1-4 μέσα στο Piteå,του Vasalund με 1-0 απέναντι στο Forward και Sandvikens με 2-3 μέσα στο Hammarby με γκολ στο 96ο λεπτο.Σημαντική νίκη του Haninge μέσα στο Umeå,της Motola με 2-1 απέναντι στην Stockholm Internazionale με γκολ στο 86ο λεπτο.Ισόπαλο ήρθε το παιχνίδι Örebro Syrianska Sollentuna με σκορ 1-1 ενω το Täby δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει το τελευταίο Team με το εμφατικό 5-2.

Βαθμολογία:

Γκελα για GAIS – Μειωσε και αλλο το Falkenberg

Στην Ettan Södra το GAIS πάει να κάνει ντέρμπι το πρωτάθλημα μετά την νεα του γκέλα απέναντι στο Tvååkers με την ισοπαλία που έφερε με 0-0.Aυτη την ισοπαλία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το Falkenberg οπου νίκησε εντός έδρας με 1-0 το Vänesborg και μείωσε την διαφορά στους 6 πόντους και να μένει για 17 παιχνιδα αήττητο.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Trollhattan ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και το Ljunskile.Οι φιλοξενούμενοι στο ημίχρονο ηταν μπροστά στο σκορ με 1-3 αλλα οι γηπεδούχοι με γκολ στο 72ο και 94ο λεπτο κατάφεραν και πήραν την ισοπαλία και κράτησαν την διαφορά απο τους αντιπάλους τους στον 1 πόντο.Το Oddevold δεν κατάφερε να περάσει μέσα απο το Lund και έμεινε στο 0-0. Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Oskarhamns Qvidings 2-0,Åtvidaberg IFK Malmö 2-1,Lindome Olympic 0-4 και Ängelholms Torn 1-4.