Wednesday 7 September 2022

Γκέλα για το Häcken – Έφτασε την κορυφή πάλι το Djurgården - Έτσι σε στέλνουμε ταμείο

Αγωνιστική με ανάμικτα συναισθήματα η 21η για την Allsvenskan.Tο Häcken που φαινομενικά έδειχνε οτι θα είχε εύκολο μεσημέρι την Κυριακή απέναντι στο Degerfors τελικά δεν το εκμεταλλεύτηκε και μοιραία έχασε 2 πολύτιμους βαθμούς.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το Djurgården νικώντας μέσα στο Sirius με 0-1 με γκολ του Νορβηγου Wikheim και έφτασε στον 1 πόντο απο την κορυφή.Αυτό που έκανε το Djurgården όμως δεν μπόρεσε να το κάνει το απόγευμα της Δευτέρας το Hammarby οπου έχασε με 4-1 απο το Norrköping ενω στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο στο 1-1.

Το IFK Göteborg πέρασε σαν σίφουνας από το Mjällby απέναντι στην ομώνυμη ομάδα της πόλης με σκόρ 1-4.Συμπτωματικά η ομάδα του Mjällby μέχρι στιγμής φέτος έχει χάσει εντός έδρας μόνο απο τις 2 ομάδες του Γκέτεμποργκ.Το ΑΙΚ με πρωταγωνιστή και δις σκόρερ τον Stefanelli νίκησε με 4-0 στο Friends Arena το Sundsvall.Το Malmö που φετος ειναι πάρα πολύ κακό έχασε με ανατροπή 3-2 στο Borås απο το Elfsborg και πλέον η υπόθεση Ευρώπη αρχίζει και διακυνδινεύεται.

Το Kalmar καλπάζει στο Guldfågeln Arena περνώντας την 4η σερι νίκη εντός έδρας και την 7η σε 8 παιχνιδια.Τέλος το Värnamo με σούπερ ήρωα τον Marcus Antonsson πήρε την νίκη απέναντι στο Helsinborg με 3-2 με χατ τρικ και γκολ στο 95ο λεπτο και πήρε διαφορά απόστασης απο την θέση μπαράζ.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Halmstad και Brommapojkarna οδηγουν την Superettan

Στην 22η αγωνιστική της Superettan εαν εξαιρέσουμε τις αναμενόμενες νίκες των Halmstad και Brommapojkarna στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε "ανακατοσούρες".Οι δυο πρωτοπόροι του πρωταθλήματος πήραν σημαντικές νικες απέναντι σε Skövde και Dalkurd και οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.Το Brage φιλοξένησε το Utsiktens οπου οι φιλοξενούμενοι με γκολ στο 93ο λεπτο φύγανε με τους 3 βαθμους.Το Örgryte έχασε εντός έδρας απο το Landskrona μετά από ένα αήττητο σερί 8 αγώνων.Το Öster δεν εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Brage για να το προσπεράσει στην βαθμολογία.Αν και προηγήθηκε στο σκορ μέσα στο Jonköping τελικά οι γηπεδούχοι με δυο γρήγορα γκολ στο 68ο και 74ο λεπτο έκαναν την ανατροπή και βγήκαν απο τις επικίνδυνες θέσεις.Το Trelleborg έχασε εντός έδρας απο το Eskilstuna με 0-1 ενώ στα παιχνίδια Östersund Västerås και Örebro Norrby ειχαμε ισαρυθμες ισοπαλιες.

Βαθμολογία:

Εύκολο απόγευμα για Gelfe και Sandvikens Aνατροπή το Vasalund

Επιίδειξη δύναμης για το Gelfe οπου υποδέχτηκε το Sylvia και το φιλοδώρησε με 6 γκολ στο Gevlevallen.κολη εκτός έδρας νίκη για το Sandvikens με 2-5 στο Täby με πρωταγωνιστή τον Jabir Abdihakim Ali που έκανε χατ τρικ στο 1ο ημιχρονο.Το Vasalund οπου αγωνίστηκε εκτός έδρας απο το Örebro Syrianska βρέθηκε να χάνει στο 1ο 45λεπτο αλλά με γκολ του Bellander και Abdihakim Ali έκανε την ανατροπή και έφυγε με τους βαθμούς της νίκης απο μία δύσκολη έδρα.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Umeå – Team 3-0,Piteå – Karlstad 2-1,Stockholm InternazionaleForward 2-2,MotalaHaninge 2-1 και HammarbySollentuna 2-2.

Βαθμολογία:

Πέρασαν όλα τα φαβορί στην Ettan Södra

Στην 21η αγωνιστική της Ettan Södra όλοι οι μεγάλοι έκαναν το καθήκον τους και πήραν τις νίκες που θέλανε.Το GAIS πέρασε μέσα απο το Oskarhamns με 0-1 και το ίδιο έκανε και το Falkenberg μεσα στο Tvååkers με 1-2.Vänesborg Lindome και Ängelholms Olympic αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.Οddevold και Trollhattan νίκησαν εντός έδρας IFK Malmö και Torn με 1-0 και 2-0 αντίστοιχα και κρατήθηκαν σε απόσταση αναπνοής απο το 2ο Falkenberg.Σημαντικές εντός έδρας νίκες πέτυχαν τόσο το Lund οσο και το Åtvidaberg απέναντι σε Ljunskile και Qviding με 1-0 και 3-2 αντίστοιχα.