Wednesday 14 September 2022

Ισοπαλίες σε Tele2 Arena και Guldfågeln - Στοιχηματικές προτάσεις από τον αστερισμό του Τσάμπιονς λινγκ

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι της Στοκχόλμης στο Tele2 Arena ανάμεσα στο Hammarby και το Djurgården.Ισόπαλο έληξε όμως και το παιχνίδι στο Κάλμαρ όπου η ομώνυμη ομάδα υποδέχτηκε τους πρωτοπόρους του Häcken.Οι γηπεδούχοι που μετρούν ένα πολύ καλά σερί εντός έδρας προηγήθηκαν με τον Netebay στο 24ο λεπτό αλλά οι φιλοξενούμενοι που ήταν πολύ ανώτεροι στο 2ο ημίχρονο ισοφάρισαν με τον Sana στο 56ο λεπτο.Οι φιλοξενούμενοι μετά το 1-1 ανέβασαν πολύ την απόδοση τους και δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά απο την εστία των γηπεδούχων δίχως όμως να μπορέσουν να βάλουν γκολ.

Έτσι μετά απο αυτές τις 2 ισοπαλιές σε Tele2 Arena και Guldfågeln η Βαθμολογία μένει όπως έχει. Απρόσμενες ήττες είχαμε για IFK Göteborg και AIK.Το Göteborg έχασε μέσα στο Gamla Ullevi απο το Helsinborg με 1-3 και έτσι έχασε την ευκαιρία να πιάσει το ΑΙΚ στην 4η θέση.

Το ΑΙΚ έχασε με 2-0 μέσα στο Varberg με 2 γκολ στο τελευταίο 10λεπτο πρίν την λήξη του αγώνα.Το Malmö μετά απο 2 συνεχόμενες ήττες πήρε νίκη με ανατροπή επί του Norrköping.Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό με τον Otmark αλλα οι γηπεδούχοι στο 2ο ημίχρονο έκαναν την ολική ανατροπή αρχικά με τον Zeidan που ισοφάρισε σε 1-1 στο 70ο λεπτό και στην συνέχεια με τον Thelin έκαναν το 2-1 στο 73ο λεπτο.

Το Värnamo πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο Sirius με 2-3 όπως και το Elsborg που πέρασε μέσα από το Sundsvall με 0-2.Τέλος Degerfors και Mjällby αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Έφτασε στον πόντο απο την κορυφή η
Brommapojakrna

Εξαιρετικό ενδιαφέρον είχε η 23η αγωνιστική στην Superettan.H Brommapojkarna έκανε αυτό που ξέρει καλά.Νίκησε με εξαιρετική ευκολία 3-0 το Landskrona στο Grimsta IP και σε συνδιασμό με την ήττα του Halmstad με 3-0 μέσα στο Borås απο το Norrby έφτασε στον πόντο απο την κορυφή.Brage και Jonköping πήραν σημαντικές νίκες εκτός έδρας απέναντι σε Eskilstuna και Utsiktens.Aπο εκεί και πέρα σε ολα τα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε νίκες για τους γηπεδούχους με τις πιο σημαντικές να έρχονται απο Östersund και Västerås όπου νίκησαν Örebro και Skövde.Το Trelleborg δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 2-1 το Örgryte και να ριξει πάλι στο καναβάτσο την ομάδα του Γκέτεμποργκ που έπεσε πάλι στις θεσεις μπαράζ.Τέλος το Öster νίκησε στο Växjö με 2-0 το Dalkurd και συνεχίζει να ισοβαθμεί με το Brage στην 3η θεση.

Αποτέλεσματα:

Βαθμολογία

Προσπέρασε το Vasalund και πλέον μόνο στην 2η θεση

Το αποτέλεσμα της 22ης αγωνιστικής στην Ettan Norra δεν είναι άλλο από την νίκη του Vasalund που σε συνδιασμό με την εντός έδρας ήττα του Sandvikens με 1-2 απο το Piteå τους έδωσε την ευκαιρία να ανέβουν στην 2η θέση για πρώτη φορά απο την αρχή του πρωταθλήματος.Το Gefle με την νίκη του επι του Haninge με 0-2 το κρατάει στην 1η θεση με 8 πόντους διαφορά απο τον δεύτερο.Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Sollentuna Motala 1-0,Team – Örebro Syrianska 0-5,Forward Hammarby 0-3,Karlstad Täby 2-4 και Sylvia Stockholm Internazionale 2-1.

Βαθμολογία:

Τεσσερις μονομαχοι για την 2η θεση

Σε σχέση με την Ettan Norra στην Ettan Södra έχουμε μια μάχη τεσσάρων ομάδων που δίνουν τρομερή μάχη για την 2η θέση που εξασφαλίζει τα μπαράζ ανόδου.To Τrollhattan,το Falkenberg, το Oddevold και το Ljunskile θα δώσουν μάχη μέχρι τελικής πτώσης για την 2η θέση.Το Falkenberg φιλοξενήθηκε από την Olympic η οποία την κράτησε στο 0 και της στέρησε 2 πολύτιμους βαθμούς.Το ίδιο αποτέλεσμα είχε και το Trollhattan που φιλοξενήθηκε στο Mαλμε απο το IFK Malmö.Το Oddevold πέρασε εύκολα με 0-4 μέσα απο το Γκέτεμποργκ επι του Qviding ενω Ljunskile και GAIS νίκησαν εντός έδρας απέναντι σε Tvååkers και Ängelholms αντίστοιχα.Tέλος ισοπαλιές είχαμε στα παιχνίδια Lindome Oskarhamns 2-2 και Vänesborg – Åtvidaberg 1-1 και νίκη του Lund εκτός έδρας με 0-4 μέσα στο Torn.