Wednesday 27 July 2022

Νίκη του Djurgården στο Γκέτεμποργκ και τώρα κορυφή – Στοιχηματικά κόρνερ απο Challenge Cup!!!

Μεγάλη νικη για την ομάδα της Στοκχολμης στο Γκέτεμποργκ και τώρα το Djurgården απολαμβάνει μόνο του την κορυφή της βαθμολογίας.Σε έναν αγώνα που από το 1ο λεπτό έως και το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα η ομάδα της Στοκχόλμης ήταν σε όλα τα σημεία υπέρ άνω και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκόρ απο γκολ πέναλτι του Alexander Jeremejeff δεν δυσκολεύτηκε να γυρίσει το παιχνίδι υπέρ της.

Νίκες πέτυχαν και ολες οι αλλες διεκδικήτριες για τον τίτλο ομάδες.Το ΑΙΚ στο 53ο λεπτο ηταν πίσω στο σκόρ αλλα σε διάστημα 15 λεπτών κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει 3 πολύτιμους εκτός έδρας βαθμούς.Το Malmö δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Sirius με 3-1 ειδικά μετά την κόκκινη κάρτα που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 49ο λεπτο.Το Hammarby με 2 γρήγορα γκολ του Gustav Ludwigson στο 16ο και 20ο λεπτο έφυγε με το 0-2 απο το Varberg ενω σημαντικές νίκες πέτυχαν το Kalmar με 1-0 απέναντι στο Elfsborg,το Mjällby με 2-1 απέναντι στο Degerfors,το Helsinborg με 1-0 απέναντι στο Sundsvall και το IFK Göteborg που πέρασε μεσα απο το Norköping με 0-2 με γκολ του Simon Thern στο 40ο λεπτο και του Kevin Yakob στο 93ο λεπτο.

Μεχρι στιγμής Elfsborg και Norköping ειναι οι απογοητεύσεις της φετινής σεζόν και είδη έχουν χάσει το τρένο της Ευρώπης εκεί όπου από όσο φαίνεται 5 ομαδες θα δώσουν μάχη μέχρι τέλους για τα 4 εισιτήρια της επόμενης σεζόν.Η συνέχεια προμηνύεται συναρπαστική.

Αποτέλεσματα

Βαθμολογία

Μοιράζει γκολ το Brommpojkarna στο Grimsta IP

Ασταμάτητο το Brommapojkarna στην έδρα του,συνέτριψε το Norrby με 5-2.Αυτή η νίκη των γηπεδούχων ηταν η 6η σε 8 παιχνίδια στο Grimsta IP και η 2η σερι με 5 γκολ.Στο ντέρμπι του Börlange το Halmstad έφυγε με τους 3 βαθμούς της νίκης καθώς νίκησε με 1-2 το Brage.Eτσι το Halmstad αύξησε την διαφορά του απο το 2ο Brage όπου τωρα οι μνηστήρες για την 2η θεση έχουν γίνει 8 καθως ο 2ος με τον 9ο της βαθμολογίας έχουν μόλις 3 βαθμους διαφορά.

Στο υπόλοιπο πρόγραμμα το Öster νίκησε με 3-2 το Eskilstuna και το Trelleborg με 2-1 το Skövde,ετσι οι γηπεδούχοι πιάσανε τους αντιπάλους τους στους 25 βαθμούς.Μερα με την μερα το Örebro γίνεται και καλύτερο.Αυτή την φορά νίκησε εντός έδρας το Utsikten με 2-0.Το Landskrona δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία φιλοξενώντας το Östersund και παραχώρησε ισοπαλία 1-1.

Το Dalkurd πήρε μεγάλη νίκη εκτός έδρας μεσα στο Jönköping με 0-1 με γκολ του Ezequiel Montagna στο 81ο λεπτο.Τελος στο Gamla Ullevi του Γκέτεμποργκ,Örgryte και Västerås μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.Με γκολ του Marcus Haglind-Sangre στο 78ο λεπτό προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι ενω η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε 5 λεπτά μετά με γκολ του Viktor Granath για το τελικό 1-1.