Tuesday 5 July 2022

Το Djurgården αφεντικό του Tele2 Arena - Βόμβες στην Allsvenskan- 2ημερο πολλαπλών στοιχηματικών επιλογών

Μεγάλη βαθμολογικής και ηθικής νίκη πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής το Djurgården απέναντι στο Hammarby με 1-0.Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Gustav Wikheim στο 68ο λεπτο και ετσι το Djuegården αναρριχήθηκε στην 2η θεση οπου συγκατοικεί με το AIK.

Η αυλαία της 13ης αγωνιστικής άνοιξε την Παρασκευή με την αναμέτρηση Sundsvall Malmö απο οι γηπεδούχοι πήραν τεράστια νίκη με 2-1 παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτο με γκολ του Sergio Pena.Τα γκολ της ανατροπής για την ομαδα του Sundsvall τα πέτυχαν ο Ronaldo Damus στο 14ο λεπτο και ο Daniel Stensson στο 31ο λεπτό.

Μετα την έκπληξη της ήττας του Μάλμε την Παρασκευη το Σάββατο είδαμε ενα άλλο ακλόνητο φαβορί να χάνει και μάλιστα εντός έδρας.

Το ΑΙΚ φιλοξένησε το Mjällby στο Friends Arena και παρόλο που είχε την κατοχή της μπαλας σε ολο το διάστημα του αγώνα και τις 3πλασιες ευκαιρίες απο την αντίπαλο της τελικά ηττήθηκε με 0-1 με γκολ του Silas Nwankwo στο 40ο λεπτο.Το Helsinborg όπου φιλοξένησε στο Olympia Stadium το Kalmar και κατάφερε στην εκπνοή του αγώνα να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας απο τους αντιπάλους τους με πέναλτι του Anthony van den Hurk.Το Varberg με καλή εμφάνιση απέναντι στο Värnamo πήρε εύκολη νίκη με 3-0 και προσπέρασε τον αντίπαλο της στην βαθμολογία.

Οι εκπληξεις ομως δεν σταμάτησαν στο Mαλμε και το ΑΙΚ.Η επόμενη έκπληξη ήρθε στο παιχνίδι Norrköping Sirius όπου οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να καμψουν την αντίσταση των φιλοξενουμένων και μοιραία χάσανε με 0-1 απο το Sirius με γκολ του Ιαπωνα Yukiya Sugita.Τις τόσες μαζεμένες γκέλες δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το Ηäcken οπου αναδείχθηκε 1-1 με το Elfsborg στο Bravida Arena.Σε μια ανυποψίαστη φάση οι φιλοξενούμενοι ευτήχησαν να προηγηθούν με 0-1 με γκολ του Simon Olsson αλλα ο μόνιμος σκόρερ των γηπεδούχων Alexander Jeremejeff στο 37ο λεπτο έφερε το παιχνίδι στα ίσα.Τελος ο Marcus Berg με 2 προσωπικά του γκολ έδωσε του 3 βαθμους στο IFK Göteborg απέναντι στο Degerfors.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

To Ηalmstad επανήλθε – Καραδοκούν Μπράγκε και Ούτσικτενς

Μονο νίκες περιελάμβανε η 12η αγωνιστικη στην Superettan με τους πρωτοπόρους να παίρνουν νίκες.Το Halmstad μετά το πατατράκ με την εντός έδρας ήττα απο το Trelleborg αυτή την φορά δεν έδωσε σε κανένα σημείου του αγωνα στο Jonköping να ελπίζει σε κάτι καλό και με σκορ 3-0 πήρε μια πολύ εύκολη νίκη.Το Utsiktens πέρασε σαν σίφουνας μέσα απο το Jamtkraft Arena και πήρε την νίκη με 0-3 και ανέβηκε στην 3η θεση.Το Brage και αυτό δεν συνάντησε καμιά αντίσταση απο το Västerås και πήρε την νίκη με 1-3.Παίκτης του αγώνα στο παιχνιδι Öster Skövde δεν θα μπορουσε να ειναι άλλος απο τον Cooper Love καθώς πέτυχε το πρώτο του hat-trick και βοήθησε την ομάδα του στην νίκη με 2-3.Σημαντικότατη νίκη που δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα και την ξεκολλάει απο την τελευταία θέση της βαθμολογίας έδωσε ο Ajdin Zejikovic στο Örgryte όπου η ομαδα του Γκέτεμποργκ μετά απο 6 ήττες και 5 ισοπαλιές σε 11 αγώνες κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης.

Το Brommapojkarna έδειξε τις εκτός έδρας αδυναμίες του παλι και δέχτηκε την ήττα με 3-1 απο το Eskilstunao Landskrona συνεχίζει το πολυ καλο σερι που εχει χτίσει απο τα τελη του Απριλίου καθώς πέρασε με 0-1 μέσα από το Dalkurd με τον Ousmane Diawara να σκοράρει για 2ο σερι παιχνιδι.Τέλος το Trelleborg πήρε νικη εντος εδρας απεναντι στο Norrby με σκορ 2-1.