Wednesday 13 July 2022

Άπιαστη και σταθερά στην κορυφή η Häcken - Πεντάστερο το Brommapojkarna και ταμείο με 2ημερο προτάσεων

Στο Strandvallen του Mjällby το Häcken για μια ακόμη φορά απέδειξε οτι μόνο τυχαια δεν βρίσκεται στην 1η θεση της βαθμολογίας. Παρόλο που παρουσίασε μια πολύ κακή εμφάνιση στο 1ο πρώτο ημίχρονο καθώς σε 45 λεπτά μόλις στο τελευταίο λεπτό κατόρθωσε να κάνει την πρώτη του τελική φάση ενώ πιο πριν στο 40ο λεπτο η ομαδα του Mjällby είχε ανοίξει το σκόρ με τον Victor Gustafsson.

Το 2ο ημιχρονο όμως ηταν τελείως διαφορετικό για την ομάδα του Γκέτεμποργκ καθώς ανέβασε στροφές,έγινε απειλητικό και αρχικά με γκολ του Leo Bengtsson στο 50ο λεπτο έφερε το ματς στα ίσα σε πρώτη φάση αλλά και με την χρυσή αλλαγή του Hogmo στο 77ο λεπτό που πέρασε μέσα στην θέση του Αli Youssef έκανε την ανατροπή για την ομάδα του Häcken μετά από 4 λεπτά πανηγυρίζοντας μία νίκη μέσα σε μια δύσκολη για φέτος έδρα.

Στο ντέρμπι του Borås,Elfsborg και AIK αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις.Το Kalmar παρότι ήταν καλύτερο σε όλη την διάρκεια του αγώνα απέναντι στο Sirius τελικά δεν πήρε την νίκη και μοιράστηκε τους βαθμούς με την αντίπαλο του.

Πρίν μια εβδομάδα το Malmö φιλοξένησε το Varberg στο Eleda Stadium και με χαρακτηριστικη ευκολια πηρε μια ανετη νικη με 3-0 και πάει με καθαρό μυαλό στον αποψινό επαναληπτικο αγωνα μεσα στην Ισλανδια με την Βικινγκουρ Ρεικιαβικ. ( Πέρασε τελικά το Μάλμε με τελικό σκορ 6-5 μετά από το ψεσινό 3-3 στην Ισλανδία).

Το Norrköping που αγωνιστηκε μεσα στο Degerfors προηγηθηκε με 0-1 στο 6ο λεπτο με γκολ του Viktor Agardius και ενω φαινοταν οτι θα εφευγε με τους 3 βαθμους της νικης τελικα ηρθε ο Justin Salmon στο 90+5 να κανει το τελικο 1-1.Την Δευτερα Hammarby και Djurgården δεν δυσκολευτηκαν να καμψουν τις αντιστασεις των IFK Göteborg και Helsinborg και να παρουν νικες με 3-0 η πρωτη και 0-2 η δευτερη.Τελος δυο ομαδες που θα δωσουν μαχη για την παραμονη στην κατηγορια,Värnamo και Sundsvall αναδειχθηκαν ισοπαλες 1-1 στο Finnevedsvallen.

Αποτελέσματα:

Βαθμολογία:

Μπρόμαποικαρνα  5 αστερων – Ηττα με ανατροπη παλι για το Χαλμσταντ

Συναρπαστικό εξελίσσεται το πρωτάθλημα της Supperettan καθώς ο συνδυασμός αποτελεσμάτων της αγωνιστικής έφερε τον 1ο (Halmstad) της βαθμολογίας να είναι μόλις 5 βαθμούς απο τον 8ο  ster).Το Halmstad γνώρισε την τρίτη του ήττα με το ίδιο σκόρ 2-1 και πάλι με ανατροπή αυτή την φορά από το πολύ καλό εντός έδρας Landskrona το οποίο πέρσι είχε βασιστεί στην έδρα του και πάλι.Το Brommapojkarna το οποίο ειναι ασταμάτητο στο Grimsta IP όπου δεν λυπήθηκε σε κανένα σημειο του αγώνα το Dalkurd και το φιλοδώρησε με 5 γκολ με τελικο σκόρ 5-0.Στο ντερμπι του Börlange το Brage ήρθε ισόπαλο με το Eskilstuna 1-1 ενώ το ίδιο σκόρ είχαμε και στο Bravida Arena του Γκετεμποργκ ανάμεσα στο Utsiktens - Öster.Νίκες πέτυχαν το Skövde,Norrby και Jonköping εντός έδρας απέναντι σε Örgryte,Västerås και Östersund.Tελος στο Örebro και Trelleborg αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 με την κάθε ομάδα να πετυχαίνει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.